Google Neredeyse Tüm Veri Trafiğini Şifreliyor

Google Neredeyse Tüm Veri Trafiğini Şifreliyor

Google, internet deneyimimizi güvende tutmaya devam ediyor. Ünlü firmanın yayınladığı son rapora göre artık Google'ın internet trafiğinin yüzde 75'i şifreli ve daha güvenli.

Neredeyse tüm dünyanın aktif olarak kullandığı Google arama motoru, güvenlik açısından daha sıkı önlemler almaya devam ediyor. Google, 2014 yılında internet trafiğinin yüzde 50'sini güvenlik amacıyla şifrelemişti. O zamandan bu yana yüzde 25'lik bir ilerleme daha kaydeden Google'ın bu konudaki çalışmaları hızla devam ediyor.

Elbette Gmail, Google Maps ve Google Drive gibi mahremiyetin ön planda olduğu uygulamaların yüzde 100'ü şifreli bir şekilde korunuyor. 2014'ten bu yana yapılan şifreleme işlemlerinde ise reklamların, haberlerin ve servislerin yer aldığı açıklanan rapor arasında yer alıyor. 

Olaya diğer taraftan bakıldığında Kuzey Amerika'nın %95'nin şifresiz trafik kullanıyor ve tüm bu trafik mobil cihazlardan geliyor. Birçok insanın telefonlarının eski olması, Google'ın şifrelemelerine uymuyor. Yine de geriye kalan yüzde 25'in ne olduğunu Google açıklama yapana kadar bilemeyiz, fakat söylenenlere göre Google yüzde 25 konusunda bayağı zor zamanlar geçirecek. 

YORUMLAR