Google, New York’taki Yeni Kampüsüne 1 Milyar Dolar Harcayacak

Google, New York’taki Yeni Kampüsüne 1 Milyar Dolar Harcayacak

ABD’li teknoloji devi Google, New York'taki Hudson Square’e inşa edeceği yeni kampüsü için 1 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Apple’ın Texas’ta 1 milyar dolara yeni bir kampüs inşa edeceğini açıklamasının ardından benzer bir hamle de Google’dan geldi. Şirket, New York’ta 1 milyar dolara yeni bir kampüs inşa edeceğini duyurdu.

Google’ın New York ofislerinde çalışan toplam 7 bin personeli bulunuyor, ancak şirket yeni genişleme stratejisi kapsamında önümüzdeki on yıl içinde bu sayıyı iki katına çıkarmayı hedefliyor. 1,7 milyon metrekarelik bir kampüs olacağı açıklanan Hudson Square’daki yeni merkez, Google'ın 'Küresel İş Örgütü' için 'birincil konum' olarak hizmet verecek.

Google, Hudson Square’e inşa edilecek binanın 2020 yılına kadar faaliyete geçmesini hedefliyor. İnternet devi, bu yılın başlarında Manhatten Chelsea Market’ten 2.4 milyar dolara bir ofis satın almıştı. Şirketin bir sonraki hedefi ise Hudson Nehri üzerinde uzanan Pier 57 iskelesi.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Google’ın Mali İşler Müdürü (CFO) Ruth Porat, “New York’a yaptığımız yeni yatırım, ABD tesislerine, ofislerine ve iş ağına yönelik bağlılığımızın büyük bir parçasını oluşturuyor” dedi. 

Bu yıl Detroit, Boulder, Los Angeles, Tennessee ve Alabama gibi yerlerde yeni ofisler ve veri merkezleri açtıklarını belirten Porat, yeni istihdam alanları yaratmaya devam edeceklerini kaydetti.