Google Nexus 2015 Etkinliğinde Hangi Cihaz ve Ürünler Tanıtıldı?

Google Nexus 2015 Etkinliğinde Hangi Cihaz ve Ürünler Tanıtıldı?

Google’ın bugün San Francisco’da düzenlediği etkinliği Nexus 2015 Etkinliği olarak adlandırabiliriz. Zira biri LG diğeri Huawei’nin imzasını taşıyan üst seviye iki yeni Nexus cihazı tanıtıldı. Tabii ki Chromecast Audio, Pixel C ve yenilenen Chromecast gibi arka planda kalan ancak beğeni kazanacağını düşündüğümüz yeni ürün ve cihazlar da vardı.

Android 1.4 Milyar Kullanıcıya Ulaştı!

Etkinliklerin başlangıcında istatistiklerin paylaşılmasına artık alıştık. Google Nexus etkinliğine Android işletim sisteminin kullanım oranını açıklayarak başladı. Android’in dünya genelinde en çok tercih edilen, yaygın olarak kullanılan mobil işletim sistemi olduğunu biliyoruz. Net konuşmak gerekirse şu anda global olarak 1.4 milyardan fazla Android kullanıcısı var ve bu sayı hızla artıyor.

Android 6.0 Marshmallow'lu İlk Cihazlar:

Android’in en yeni sürümü 6.0 Marshmallow, gelişmiş izin sistemi, üstün güç tasarruf modu gibi kullanıcı alışkanlarımızı değiştirecek etkileyici yeniliklerle geldiğinden ilk alacak cihazlar ve çıkış tarihi merak ediliyordu. Bugünkü etkinlikle bu sorular da yanıtını buldu. Android 6.0 Marshmallow güncellemesini alacak Nexus cihazlar; Nexus 5, Nexus 6, Nexus 7 (2013), Nexus 9 ve Nexus Player olarak açıklandı. Nexus 4, Nexus 7 (2012) ve Nexus 10 sahipleri güncellemeden mahrum kalacak. Desteklenen cihazlardan birine sahipseniz gelecek haftadan itibaren yeni Android’i deneyimlemeye başlayayabileceksiniz.

Nexus Ailesinin Yeni Üyeleri: Nexus 6P ve Nexus 5X

Google’ın 29 Eylül yani bugün gerçekleştireceği etkinlikte iki yeni Nexus cihazı ile karşımıza çıkacağını biliyorduk; hatta isimlerinden donanımlarına kadar tüm bilgileri lansman öncesi edimiş ve sizlerle paylaşmıştık. Beklediğimiz üzere şirketin amiral gemisi olarak tabir ettiğimiz üst seviye cihazları, Nexus ailesinin yeni üyeleri LG Nexus 5X ve Huawei Nexus 6P tanıtıldı. Cihazlardan kısaca bahsetmek gerekirse; Google’ın Huawei ile ürettiği Nexus 6P modeli, şimdiye kadarki en güçlü ve en çekici tasarıma sahip Nexus cihazı diyebiliriz. Tamamen alüminyum kasasıyla dikkat çeken telefonun ekranı 5.7 inç ve 2560 x 1440 çözünürlük sunuyor. İşlemci, bellek, kamera, depolama, batarya kısaca her yönüyle kullanıcıları tatmin edecek bir cihaz olmuş diyebiliriz. LG Nexus 5X ise özellik olarak biraz geride ancak saf Android sunan eksi modele göre oldukça iyileştirilmiş. Özetle iki cihaz da başarılı. Saf Android kullanmayı seven kullanıcıların kafası karışacak gibi görünüyor.

Sürpriz! Tamamen Google Yapımı Tablet: Pixel C

Google’ın Nexus etkinliğinde tablet tanıtacağı sanırım çoğu kişi için sürpriz olmuştur. Google’ın tepeden tırnağa tek başına ürettiği ilk tableti Pixel C, tablette büyük ekran arayan kullanıcıları tatmin edecektir. 10.2 inç 2560 x 1800 ekran gerçekten etkileyici. Tabletin işlemcisi ve belleği de bilgisayarı aratmayacak seviyede. Android işletim sistemiyle ön yüklü gelen tabletin USB Type C desteği sunması muazzam ki şimdiki üst seviye akıllı telefonların bile çoğunda görmediğimiz bir özellik. Bu denli güçlü tabletin fiyatı da premium olmuş. En alt model olan 32GB 499 dolar.

Chromecast Yenilendi:

Google’ın iki sene önce tanıttığı kablosuz görüntü aktarma cihazı Chromecast etkinlikte yenilenmiş olarak karşımıza çıktı. Yeni Chromecast’in tasarımı tamamen farklı ve televizyona daha kolay takılabiliyor. Ayrıca WiFi performansı iyileştirilmiş. 5G WiFi ağlarını destekleyecek duruma getirilmiş. Bugün itibaren 35 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulan yeni Chromecast’in siyah, sarı ve kırmızı renk seçenekleri mevcut. Unutmadan, Chromecast mobil uygulaması da yenilendi.

Chromecast Audio ile Kablosuz Müzik:

Herhangi bir ses sistemine müzik akışını sağlamak için kullanabileceğimiz bir ürün olan Chromecast Audio, iOS, Android ve dizüstü bilgisayarlarla çalışıyor ve manuel olarak eşleştirme gerektirmiyor. Aynı kablosuz ağ üzerinden bağlanmak kafi oluyor. 3.5mm kulaklık girişi, RCA ve Optik girişleri destekleyen Chromecast Audio da aynı fiyattan (35 dolar) etiketlendirilmiş ve 17 ülkede satışa sunulacak.

Google Play Music'e Aile Paketi:

Google Play Music servisini kullanıyormusunuz bilmiyorum ama artık Apple Music’de olduğu gibi aile paketi satın alarak tek bir üyelikle ailenizde herkesin müziğe doymasını sağlayabiliyorsunuz. Aile paketi altı kişi ile sınırlandırılmış ve aylık 14.99 dolar olarak ücretlendirilmiş.

YORUMLAR