Google Nexus Üretiminden Vazgeçiyor, Peki Bunu Niye Yapıyor?

Google Nexus Üretiminden Vazgeçiyor, Peki Bunu Niye Yapıyor?

Google bundan böyle kendi cep telefonlarını üretecek. Çok yakın bir gelecekte, büyük üreticilerin Google için telefonlar ürettiğini göremeyeceğiz.

Google teknoloji tarihinde yeni bir sayfa daha açıyor. Daha önce HTC, Samsung, LG, Motorola ve Huawei gibi üreticilerle Nexus telefonları için ortaklık yapan Google, bundan böyle kendi Android telefonunu kendi üretecek. Hatta bu konuda internete sızan haberlere göre Google Nexus akıllı telefon programını tamamen kapatabilir. Ancak Android pazarında belli bir ismi olan bu markanın tamamen kaldırılması ne kadar doğru olabilir bu da tartışılır.

Google’ın kendi telefonunu üretmeye karar vermesinin sebebi olarak Android işletim sisteminin pazarda düzensiz ve anlamsız bir şekilde dağınık olarak kullanıyor olması olabilir. Android işletim sistemi kulanım oranlarına dikkat edecek olursak, Android Lollipop henüz pazarda çok yerleşmiş bir sistem değil. Yeni çıkan akılı telefonlar Android 5.x Lollipop destekleri için bu oranı yükseliyor, ancak Marshmallow bu yükselişi engelleyecek gibi görünüyor. KitKat işletim sistemi hala yüzde 40’larda dolaşırken, 6.0 Marshmallow’un bu döngüye dahil olması Google Android işletim sisteminin güncelleme sorunları yaşamasına sebep olacak gibi görünüyor. Bu Google’ın bu kararı almasında birinci etken olabilir.

Öte yandan 2016 yılında Android telefonların pazar payında radikal bir değişiklik gözlenmese de satışların yüzde 5-7 arası düşeceği konuşuluyor. Android’in OEM markalardaki güvenlik sorunları da Google’ı ilgilendiriyor. Google büyüdükçe kontrolünden çıkan Android işletim sistemini büyük olasılıkla kendi ürettiği telefonlarda daha sürdürülebilir yöntemlerle kullanıcılara sunmayı düşünüyor olabilir.

2015 Yılında Google Neden Android’in Kontrolünü Kaybetti?

YORUMLAR