Google NFC Teknolojisi ile Şifrelerden Kurtulacak

Google NFC Teknolojisi ile Şifrelerden Kurtulacak

Son yıllarda bilgisayar veya diğer sistemlerde kullandığımız şifrelerin ne kadar güvenli olduklarına dair büyük tartışmalar sürüyor ve hackerların gitgide daha da deneyimli olması nedeniyle pek çok şirket veya kişinin sosyal medya hesaplarından tutun da banka hesaplarına kadar onlarca yere giriş yapılabiliyor. Bu durum elbette teknoloji devlerinin de dikkatini çekti ve farklı şirketler farklı uygulamalar için arayış içerisine girdiler.

Apple, iPhone 5S cihazında tanıttığı üzere, güvenliği sağlamak için parmak izi yöntemini kullanmaya başladı ancak Google kendisinden beklendiği gibi daha farklı bir yol izlemeye çalışıyor. Android işletim sistemi ile birlikte NFC yani yakın alan teknolojisi üzerine yoğunlaşan şirket, gelecekte de NFC'nin güvenliği sağlamak için en yaygın teknoloji olacağına inanıyor ve geliştirmelerine devam ediyor. Apple'ın şimdiye dek NFC konusunun bahsini bile açmaması konuya soğuk yaklaştığını kanıtlar nitelikte.

Wall Street Journal'ın aktardığı bilgilere göre USB slotlarımıza takacağımız yahut yakınlaştıracağımız cihazlar sayesinde direkt olarak Google hesaplarımıza şifresiz olarak giriş yapabileceğiz ve bu durum sayesinde bizim cihazımızı fiziksel olarak kimse almadıkça hesaplarımıza giriş yapmak da mümkün olmayacak.

2014 yılında piyasaya sürülmek üzere geliştirilen teknolojiye dair şimdilik çok fazla detay mevcut değil ancak Google'ın her ürününde olduğu gibi bu üründe de kullanıcılara iyi bir deneyim sunacağına hiç şüphe yok.

Firefox 24 yayınlandı

YORUMLAR