Google Öyle Bir Pot Kırdı ki, Tüm Sosyal Medyadan Özür Diledi

Google Öyle Bir Pot Kırdı ki, Tüm Sosyal Medyadan Özür Diledi

Google bazı Afrikalı Amerikalıların fotoğraflarını “goril” olarak etiketleyince tepki aldı. Google+ ve Google Photos’da yaşanan bu olayın ardından özür üzerine özür diledi. 

Google Photos ve Google+’nın otomatik olarak fotoğraf etiketleme algoritması, şirketin “ırkçı” damgası yemesine sebep oldu. Geçen hafta ABD’de yaşanan olay siyahi Amerikalı bir çiftin fotoğraflarının “goril” olarak etiketlenmesi üzerine açığa çıktı.

Haber ABD’nin hatırı sayılır derecede okuyucusu olan Ars Technica web sitesinde yayınlandı. Bu haber sosyal medyada hızla yayıldı ve Google bu tepkiye karşılık olarak özür dilemek zorunda kaldı. Sosyal Medya kullanıcıları, Google’a ne tür örnek veriler üzerinden giderek insanları hayvan olarak etiketleyebildiklerini sordular.

Google uygulamaların fotoğraf etiketleme esnasında bir “bug” yaşamış olduğunu, bir daha böyle bir sorunla karşılaşılmayacağını söyleyerek sosyal medyada özür diledi.

2015 yılının başlarında da Google yine benzer bir hata yapmış, Google Maps üzerinden yapılan bir arama sonucunda Beyaz Sarayda sıkıntıya yol açmıştı. Google Arama motorunda ABD’de küfür ve ırkçı bir sıfat olarak kabul edilen “Nigger” (zenci) sözcüğü aratıldığında ilk sıraya Beyaz Sarayı getirmişti.

Google Arama daha öncede İranlı ve Pakistanlı diplomatları da FBI’ın en çok aranan teröristler listesine koymasıyla tepki almıştı. 

Google, Arama Motorunda Büyük Fiyasko Yaptı, Paçayı Zor Kurtardı

YORUMLAR