Google Patent Trolünü Engellemek İçin Harekete Geçti

Google Patent Trolünü Engellemek İçin Harekete Geçti

Şirketlerin adil rekabet koşullarında ürün haklarını korumak için başvurdukları patent sistemi, Google tarafından da güvence altına alınacak. Çünkü yıllardır patent trolleri adı verilen fırsatçı kuruluşlar, patentleri suiistimal ediyorlar.

Google, geçtiğimiz günlerde resmi blogundan bir bildiri yayınlayarak patent trollüğünün teknolojinin gelişimine engel olduğuna dikkati çekerek bir Patent Marketi açacağını duyurdu. Google’ın yanı sıra Blackberry, EarthLink, Red Hat gibi şirketler de patent trollerine karşı savaş veriyorlar. Google geçtiğimiz günlerde patent marketini resmileştirmek için günlerde ABD Federal Ticaret Komisyonu’na başvurdu.

Patent trolleri zor durumdaki şirketlerden aldıkları patentlerle ellerinde bir portföy oluşturuyorlar. Bu portföylerle herhangi bir üretim planlamayan bu gruplar, patent ihlalleri peşinde koşarak dava ya da anlaşma yoluyla şirketlerden para kazanıyorlar. Patent fırsatçısı bu trol kuruluşlar açtıkları davalarla bir şeyler üretme hedefindeki şirketlere önemli maddi zararlar veriyorlar.

Google hem bu patentlerin sahipleri tarafından daha güvenli pazarlanması, hem de buluşların tescili edilmesini hızlandıracak bir sistem geliştiriyor. Aradan patent trollerini tamamen kaldırmak istiyor. Sistem patenti alınan buluşların patent bilgilerinin Google üzerinde de tescillenerek yatırımcı ve üreticiler tarafından kanuni yoldan satın alınmasına olanak tanıyacak.

Patent satış uygulaması belli dönemlerde patent sahiplerinin açık artırma usulü patentlerini üretici ve geliştiricilere pazarlamasına olanak tanıyacak. Şimdilik deneysel olarak açılacak bu patent satış noktası ABD’de 8 ile 22 Mayıs arasında denenecek. Açılan portalde patent sahipleri ilgili patent satın alıcılarıyla bire bir iletişimde bulanabilecek ve ürün patentinin fiyatını açık artırmaya sunabilecekler.

Yardımsever Google

Google'ın Ödeme Sistemi Google Pay Geliyor

YORUMLAR