Google Play Artık Bize Uygulamaların Reklam İçerip İçermediğini Söyleyecek

Google Play Artık Bize Uygulamaların Reklam İçerip İçermediğini Söyleyecek

Android işletim sisteminin resmi uygulama marketi Google Play yakın zamanda karşımıza küçük ve işe yarayan bir yenilikle çıkacak. Bilindiği üzere Google Play üzerinde milyonlarca uygulama ve oyun yer alıyor. Bu uygulama ve oyunların kimi ücretli olarak, kimi de ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmakta. Uygulama ve oyun geliştiricileri de Google Play üzerinde kullanıcılara sundukları uygulama ve oyunlarından gelir elde edebilmek için bu uygulama ve oyunlarının içerisinde reklam gösterme yoluna başvuruyorlar.

Ücretsiz uygulama ve oyunlarda reklam gösterimi bir hayli yaygın bir durum. Doğal olarak bu uygulama ve oyunları indirirken reklamlara hazırlıklı oluyoruz. Fakat bazen de bu tür ücretsiz uygulama ve oyunlar hiç reklam içermeyebiliyor; eğer reklam videoları seyretmek veya reklamlar görmek istemiyorsanız da bu tür uygulama ve oyunlar daha çok hoşunuza gidebiliyor. Bunun yanında ücret ödeyerek satın aldığınız uygulamalarda reklamların karşınıza çıkması canınızı sıkabiliyor.

İşte bu tür durumlarda uygulamaların reklam içerip içermediğini bilmemize imkan tanıyan yeni bir sistem Google Play'de hizmete sokulacak. Bu sistem dahilinde uygulama veya oyunların Google Play üzerindeki indirme tuşunun altında o uygulama veya oyunun reklamlar içerdiğini belirten bir not yer alacak. Hatta bu sistem yurt dışında hizmete açılmış durumda:

Bu sistemin kısa bir süre içinde Türkiye'de de aktif olması bekleniyor.

YORUMLAR