Google Play, Kalitesiz 60 Bin Uygulamayı Mağazadan Sildi!

Google Play, Kalitesiz 60 Bin Uygulamayı Mağazadan Sildi!

Google Play, Android işletim sistemine sahip mobil cihazlar için hem nitelik hem de nicelik açısından en kapsamlı uygulama ve oyun indirme mecrası. Durum böyle olunca iyi ya da kötü binlerce uygulama ve oyun geliştiricisi burada yer almak istiyor. Bu eğilim de ister istemez mecranın kalitesini düşürebiliyor. Diğer yandan kullanıcıların da bu yönde şikâyetleri öteden beri var. Google, söz konucu mecranın kalitesi korumak adına geçtiğimiz şubat ayında 60 binin üzerinde uygulama ve oyunu sildi.

Google tarafından bir ilk olmasa da bu zamana kadarki tek seferde en çok içerik kaldırma işlemi gerçekleşti. Bazı önemli kıstaslar eşliğinde belirlenen vasat uygulamalar ve oyunlar artık Google Play üzerinde yer almıyor.

Google Play’in söz konusu uygulama ve oyunları seçerken öncelik verdiği değerlendirme ölçütlerine de göz atmak gerek. Örneğin kullanıcı yorumları ve puanları o uygulamanın ya da oyunun gerçekten kötü olduğunu gösteriyorsa o içeriğin daha fazla yer alması doğru bulunmuyor. Ayrıca zil sesi ve duvar kâğıdı gibi telif hakkı sorunları bulunabilen ve içindeki materyallerin telif haklarının kendilerine ait olduğunu kanıtlayamayan; haklarında telif hakkı şikâyetleri olan uygulamalar da siliniyor. Ve tabii ki kullanıcının izni olmaksızın eylemlerde bulunan içerikler de mağazadan kaldırılabiliyor.

Google Play’in kaliteli bir mağaza olması için olumlu ve hatta geç kalınmış bu uygulamanın belli aralıklarla tekrarlanması bekleniyor.

Tumblr Android uygulaması tamamen yenilendi!

YORUMLAR