Google Play Oyun İçi Satın Alma Fiyatlarını Listeleyecek

Google Play Oyun İçi Satın Alma Fiyatlarını Listeleyecek

Geçtiğimiz haftalarda tüketici hakları konusunda yaşadığı sıkıntılardan sonra daha kullanıcı dostu bir mağaza yaratmak için kollarını sıvayan Google bu ayın sonuna doğru yeni bir değişiklik getirmeyi planlıyor. Geliştiricilere bir uyarı notu hazırlayan şirket, 30 Eylül itibariyle uygulamaların detaylarını daha iyi sergileyecek fiziksel adres bilgilerini de isteyeceklerini belirtti. Bu istek doğrultusunda geliştiriciler açık adres bilgilerini de vermek durumunda oldukları için anonim olmaktan uzaklaşacaklar. Geliştiricilerin bu uyarının üzerine hazırladıkları cevap üzerine Google yeni bir ek bilgi verdi. 30 Eylül tarihinden itibaren uygulamaların oyun içi satın alma seçenekleri indirilmeden kullanıcının bilgisine listeli bir şekilde sunulacak.

Google'ın değişiminleri arasında bahsetmiş olduğumuz ilk fikir çok titizce düşünülmemiş gibi görünüyor ve üreticileri zaman zaman zor duruma sokabilecek bir atmosferin yaratılabilmesine neden olabilecekken ikinci değişiklik gerçekten ayakta alkışlanması gereken bir yenilik. Kullanıcıların birçoğuna itici gelen, ücretsiz olmasına rağmen satın almayı zorunlu kılan hizmetlerden ötürü caydırıcı olan uygulamalar böylece kullanıcıya tüm ayrıntılarıyla sunulabilecekler. Eskiden bu bilgilere ulaşmanız için uygulamayı indirip satın alma paneline ulaşmanız gerekiyordu.

Apple da benzer bir yönteme başvurup oyun içi satın alma panellerini kullanıcının bilgisine sunmaya başladı. Google için geç de olsa atılan adım adil ticaret anlamında faydalı bir iş. Aynı gün hem oldukça kötü hem de oldukça iyi kararlar vermiş olan Google için yapabileceğimiz yorum, ilk değişikliği tekrar gözden geçirilmesi gerektiği. İkinci değişikliğin ise özellikle çocukları yanlış yönlendirebilecek olan uygulamalar konusunda yardımcı olacağını düşünüyorum.

Google Play'den İstemediğiniz Uygulamaya İlk 2 Saat İçersinde Geri Ödeme

Google Play 4.9.13'le Yepyeni Materyal Dizaynına Geçiş Yaptı

YORUMLAR