Google Play Store Dışında Hiçbir Yerden Uygulama İndirmeyin!

Google Play Store Dışında Hiçbir Yerden Uygulama İndirmeyin!

Geçtiğimiz günlerde araştırmacılar, 1.3 milyon kötü amaçlı yazılımın Android telefonlara ulaştığını ve kullanıcı verilerini reklam gelirlerini artırmak için çaldıklarını açıkladı. "Gooligan" olarak adlandırılan kötü amaçlı yazılım, her Android cihaza yapılan saldırılar gibi, bir uygulama aracılığıyla cihaza yerleştiriliyor. Uzmanlar kullanıcıları Google Play Store dışında bir platformdan uygulama indirmemeleri konusunda uyarıyor.

Kötü niyetli insanlar için Android uygulaması geliştirme işinde büyük bir patlama var. Bir hacker, yazılımları kolaylıkla geliştirip, içerisinde yerleştirdiği zararlıları iyi huylu gösterebilir ve denetimsiz platformlarda yayınlayabilir. Başlangıçta normal görünen bu uygulamalar indirildiğinde, veri çalmak ve tüm cihazı ele geçirmek hackerlar için inanılmaz kolaydır. Bu tür bir senaryoda kimi suçlayacaksınız? Ben söyleyeyim, bu tip bir durumla karşılaştığınızda kendizi korumanın tek anahtarı, ne olduğu belirsiz mağazalar yerine Google Play Store'dan uygulama indirmeyi tercih edin!

Biraz düşünelim, Android açık kaynaklı bir işletim sistemi ve geliştiriciler kolaylıkla erişebiliyor. Aynı zamanda kötü amaçlı uygulama geliştirenlere de açık kapı bırakılıyor. Google, bu nedenle güvenli olduklarından emin olmak için uygulamaları bir çeşit denetime tabi tutarken, resmi olmayan mağazalarda bunu görmüyoruz. Daha da önemlisi, zaten Android cihazların yarısı Android 4.4 üzerinde çalışıyor, yani üç yıl önce çıkan eski bir sürüm üzerinde. Bu da kötü amaçlı yazılımların dağılımını kolaylaştıran etkenler arasında. 

Uygulamalarınızı resmi yollardan indirmeniz uzmanlar tarafından öneriliyor. SecureWorks isimli güvenlik şirketinin araştırmacısı James Bettke, "Ben kesinlikle Play Store'dan uygulamaları indirmenizi öneriyorum. Resmi olmayan mağazalara tıklamadan önce düşünün, belirli bir üreticisi veya sorumlusu yoksa güvenmemelisiniz." dedi.

Güvenliğin çok önemli olduğu çağımızda, herkesin uyarıları dikkate almasında fayda var. 

Google Play'de 2016 Yılının En İyi Uygulamaları Açıklandı

Google Play Store Yeni Sonuç Arayüzünü Hayata Geçirecek

YORUMLAR