Google, Play Store’daki Uygulamalara Yeni Kurallar Getirdi

Google, Play Store’daki Uygulamalara Yeni Kurallar Getirdi

Google, Play Store üzerinden uygulamasını yayımlayacak geliştiricilere yeni kurallarını duyurdu. Bu kurallar dahilinde Google Play Store eklenen uygulamalarda uygunsuz içerikler bulunmayacak ve uygulama sayfasında yanıltıcı tanıtım içerikleri yer almayacak.

Google, Play Store’u düzenlemek ve kullanıcılarına daha iyi bir kullanım deneyimi sunmak için uygulama mağazasına, uygulamaları ve uygulama geliştiricilerini kapsayan bazı yeni kurallar koyduğunu açıkladı. Bu kurallar dahilinde uygulamaların tanıtım sayfasında yanıltıcı içerikler (uygulamadan olmayan, dikkat çekmek amacıyla koyulmuş fotoğraflar) yerine, kullanıcıların uygulamayı indirmeden bilgi alabilmesini sağlayan açıklamalar bulunacak.

Google’ın, geliştiricilerin uzak durmasını istediği bazı şeyler şunlar:

-Uygulamanın sayfasında kişilere veya çizimlere ait cinsel içerikli resimlerin bulunması ve bu içeriklerin dikkat çekmek amacıyla “çok açık” olması.

-Açıklama kısmında kullanılan dilin açık, anlaşılabilir olmaması. İçerikte küfür, argo kullanımının yer alması.

-Şiddet ve saldırganlık içerikli fotoğrafların, videoların ve uygulama ikonlarının kullanılması.

-Uyuşturucu kullanımına veya madde bağımlılığına teşvik eden herhangi bir içeriğin bulunması.

Google, uygulama geliştiricilerinin bu gibi kriterlere uymaması durumunda uygulamalarının mağazadan kaldırılabileceğini açıkladı. Uygulamalarını daha iyi düzenlemek isteyen ve daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefleyenlere ise şu önerileri verdi:

-Uygulamanızın iyi özelliklerinden bahsedin ve heyecan verici, ilgi çekici bilgileri tanıtım sayfasında paylaşarak kullanıcılara neden sizin uygulamanızı indirmesi gerektiğini anlatın.

-Uygulamanızın isminin ve tanıtımının uygulama içeriğiyle alakalı olmasına dikkat edin.

-Anahtar kelimeleri arka arkaya tekrarlamaktan vazgeçin ve çok sık kullanmayın.

-Uygulama açıklamasını anlaşılabilir bir şekilde yazın ve lafı dolandırmayın. Uygulama açıklamalarının çok uzun olması, uygulamanızın mağazadan kaldırılmasına neden olabilir.

-Uygulamanızın mağazadaki tüm kullanıcılar tarafından görüldüğünü unutmayın. Bu nedenle uygulamanın içeriğinde ne bulunursa bulunsun, uygulama sayfasında uygunsuz şeylere yer vermeyin.

Google Play Store'a Yeni Kategoriler Geliyor

Google Play Sonunda Uygulama ve Oyun Listelerini Ayırdı

YORUMLAR