Google Play'de Yeni Bir Zararlı Yazılım Tespit Edildi: BadNews

Google Play'de Yeni Bir Zararlı Yazılım Tespit Edildi: BadNews

Android her ne kadar en popüler ve en yoğun kullanılan mobil işletim sistemi olsa da açık kaynak kodlu olmasının da etkisiyle kötü niyetli kişilerin olumsuz etkilerine de maruz kalıyor. Bunlardan sonuncu girişimin başta Rusya olmak üzere birçok ülkede milyonlarca kullanıcıyı etkilediği öngörülüyor.

Lookout isimli şirket tarafından tespit edilen ve “BadNews” adını taşıyan kötü niyetli bir yazılım iddialara göre kullanıcıların cihazlarında görünenden farklı eylemlerde bulunuyor. Zira kullanıcılara reklam gibi gösterilen ancak içeriğinde farklı şeyler barındıran bu zararlı yazılım sahiplerinden habersiz birçok yetkiyi de üzerine alabiliyor. Bu yetkiler arasında kritik olduğunu söyleyebileceğimiz eylemler de yer alıyor. Diğer yandan zararlı yazılım kendi kendine kısa mesaj atma gibi kullanıcılara hem maddi hem de manevi sıkıntılar doğurabilecek özellikleri de bulunuyor.

Şu ana kadar zararlı yazılımı yaydıkları tespit edilen geliştiricilerin istatistiklerine bakıldığında bu yazılıma sahip uygulamaların milyonlarca kez indirildiğini görüyoruz. Konuyla ilgili Google Play tarafından araştırmaların sürdüğü ve ilgili geliştirici ve uygulamaların mağazadan kaldırılacağı açıklandı.

Facebook Home 500.000 defa indirildi

YORUMLAR