Google Play'deki 800 Uygulama Verilerinizi Çalıyor

Google Play'deki 800 Uygulama Verilerinizi Çalıyor

Daha önce de onlarca kez büyük virüs problemlerini ortaya çıkaran güvenlik şirketleri, yaptıkları yeni açıklama ile Google Play'de halihazırda kullanılmaya devam edilen yüzlerce uygulamanın kullanıcıların verilerini çaldığını ortaya çıkardılar. 

Anti-virüs programlarıyla tanıdığımız Trend-Micro, yaptığı açıklama ile Google Play üzerinde bulunan 800 uygulamada, iki yıl önce ortaya çıkan Xavier isimli zararlı yazılımın tespit edildiğini belirtti. Fotoğraf düzenleme ya da duvar kağıdı uygulamaları gibi Xavier'in ön yüklü olarak geldiği pek çok ücretsiz uygulamanın, dijital mağaza üzerinde milyonlarca kez indirildiğini söyleyen şirket, çoğu kullanıcının bu zararlı yazılımdan haberdar dahi olmadığının da altını çizdi. 

İlk olarak iki yıl önce ortaya çıkan bu zararlı yazılımın, zorla reklam gösterme işi için kullanıldığını ve bu yolla geliştiricilerin ekstra paralar kazandığını da söyleyen Trend Micro, Xavier'in yeni halinin ise üçüncül sunuculara bağlanabildiğini ve bu sunuculardan dosyalar çekerek, kullanıcıların bilgilerinin dışarı aktarılmasında kullanılabildiği de açıklandı. 

Virüslerin ön yüklü olarak geldiği uygulamaları da yayınlayan Trend Micro, bunların çoğunun Google tarafından silindiğini veya silinmeye devam edildiğini de belirtti. Ayrıca virüsün nasıl çalıştığını da yayınladığı bir blog yazısıyla herkese tanıttı. 

Android Cihazlarda 'Cloak & Dagger' Virüsüne Dikkat!

Google Play'de 50 Uygulama 55 Milyon Kişiye Virüs Saçtı

38 Android Telefonda Virüsler Önceden Yüklü Geliyor

YORUMLAR