Google Play'e Yaş Tabanlı Değerlendirme Geliyor

Google Play'e Yaş Tabanlı Değerlendirme Geliyor

Google Play, Google'ın Android cihazları için geliştirilen uygulamaları barındıran, 19 ülkede 1 milyardan fazla kullanıcının eriştiği market uygulamasıdır. Market uygulamaları ve geliştiricilerini uzun süreli inceleme sürecine tabi tutan rakibi Apple'dan tarihsel süreçte farklılaşan bir Google Play var artık.  

Google dün bir açıklama yaptı. Birkaç ay önce, değerlendirme yapmadan önce gizlilik ihlalleri yapılıp yapılmadığını analiz etmek için kullanıcı yorumlarını ve değerlendirmelerini izleyen bir takım kurduğunu açıkladı. Ayrıca Google Play Store'daki uygulamalar ve oyunlar için yaş tabanlı değerlendirme sistemini getirdiklerini duyurdu. Elbette internette hala gerçek yaşını, hatta gerçek kimlik bilgilerini kullanmayan birçok insan var. Google bunu adı gibi biliyor olacak ki, bu yaş verilerine ulaşmak için Google Play'in bulunduğu her bölgedeki yetkili nüfus ve değerlendirme verilerinden yararlanacak. Tıpkı Amerika'da bulunan Entertainment Software Rating Board (Eğlence ve Yazılım Değerlendirme Kurulu) ya da Avrupa'daki PEGI gibi.

Google Play'in İş Geliştirme Yöneticisi Purnima Kochikar'a göre Google Play bu yeni değerlendirme sistemini yarı yıla kadar uygulamaya geçirecek. Ek olarak, Google Play bu geniş kapsamlı değişimin dünya çapındaki bütün geliştiricileri etkileyeceğini açıkladı. Ayrıca uygulamaların yaşlara göre düzenlenmesi de bölgelere göre yapılacak. Örneğin Avrupa'daki bir çocuk için uygun olan bir uygulama Birleşik Devletler'de yaşayan bir çocuk için uygun olmayabilir. 


Artık Google Play'de Her Önüne Gelen Uygulama Yayınlayamayacak

YORUMLAR