Google Popüler Uygulamayı Haksız Yere Yasakladı

Google Popüler Uygulamayı Haksız Yere Yasakladı

Temmuz ayında crypto-jacking tehlikesini engellemek amacıyla kripto para madenciliği uygulamalarını Play Store’dan yasaklayan Google, bazı yasal uygulamaları da haksız bir şekilde mağazasından kaldırmış.

Bu yılın başlarında kripto para arzları, cüzdanlar ve yatırım tavsiyelerinin Google politikalarına ters olması sebebiyle kriptokrasi ile ilgili tüm reklamları yasaklama kararı alan internet devi, son olarak kripto para madenciliği uygulamalarının Play Store’da yayınlanmasını yasaklamıştı.

Son dönemde özellikle Android cihazları hedef alan crypto-jacking tehlikesini engellemek adına böyle bir adım atan şirket, buna rağmen bulut tabanlı kripto para madenciliği yapan uygulamalara izin verileceğini açıklamıştı.

Google, bu yasaklama furyasında geliştirici politikalarına uyan bazı uygulamaları da yasaklılar listesine almış. Bunlardan birisi de Play Store’da bir milyondan fazla indirilen MinerGate uygulaması.

MinerGate Android

Başlangıçta hem cihaziçi madencilik hem de bulut tabanlı madencilik sunan MinerGate, güncellenen hizmet şartlarına uymak adına cihazdaki madencilik özelliğini uygulamadan kaldırmıştı. Ancak bu adım, uygulamayı Google’ın gazabından kurtarmaya yetmedi.

Bir MinerGate sözcüsü Hard Fork ’e verdiği demeçte, uygulamayı Google Geliştirici Politika Merkezi’ne uygun hale getirmelerine rağmen uygulamanın Play Store’dan tasfiye edildiğini söyledi. 

Öte yandan yeni hizmet şartlarını karşılamayan çok sayıda madencilik uygulamasının olduğunu, ancak buna rağmen Play Store’daki varlıklarına devam ettikleri belirtiliyor. Geliştirme politikalarına uymak için kendini güncelleyen az sayıda uygulamadan birisi olan MinerGate’in bu isyanı ise oldukça haklı görünüyor. 

Google, uygulama mağazasındaki madencilik uygulamalarını yasaklayan tek şirket değil. Apple, Haziran ayında iOS cihazlarda kripto para madenciliği yapan uygulamaları App Store’dan yasaklamıştı. 

YORUMLAR