Google Project ARA'da Kan Kaybı Yaşanıyor

Google Project ARA'da Kan Kaybı Yaşanıyor

Google I/O 2015'de demosu yapılan modüler telefon projesi Google Project Ara’nın üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Projenin başmühendisi projeden çekildi.

Google’ın Gelişmiş Teknolojiler ve Projeler (ATAP) ekibi, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Google I/O 2015’te Project Ara’nın demosunu yapmış ve son derece başarılı olmuştu. Biz de bu demoyu Google Project ARA Uzun Bir Aradan Sonra Sahneye Çıktı haberimizle paylamıştık. Ancak ATAP projelerde iki yıl çalışan personeli genellike proje gerçek hayata geçince bünyesinden atabiliyor.  ATAP’ın iki yılı dolduran işlerinden biri olan modüler akıllı telefon girişimi Project Ara’da da yola taze kanla devam edilecek.

Google Project ARA’da ATAP’ın bu politikasından dolayı mı, yoksa başka sebeplerden mi olduğu çok açıklığa kavuşamayan bir ayrılık yaşandı. Project ARA’nın başmühendisliğini yürüten Paul Eremenko’nun ATAP ile yollarını ayıracağı dün resmiyet kazandı. Eremenko, havacılık devi Airbus’ın Silikon Vadisi’nde kurduğu araştırma ve geliştirme merkezinin yönetimini üstlenecek.

Paul Eremenko ATAP’tan neden ayrıldığına dair her hangi bir açıklama yapmadı. Eremenko’nun yeni şirketi Silikon Vadisi’nde yeni kurulan 150 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirilen Airbus Ar-Ge biriminin başına bugün itibarıyla geçti. Bu hızlı değişimden sonra Project ARA'da Eremenko'nun yerine kimin geleceği ise henüz açıklanmadı. 

Project Ara 2015 Prototipinden Görüntüler

ARA Projesinin Bileşenleri Sonunda Görücüye Çıkıyor

YORUMLAR