Google Ramazan Yayında

Google Ramazan Yayında

Yerelleştirme politikaları kapsamında ülkelerin milli bayramları ve manevi günlerine özel uygulamalar geliştiren teknoloji şirketleri Ramazan ayını da boş geçmedi. Twitter’ın devreye soktuğu #ramazan ve #ramadan hagtagleri ile ortaya çıkan hilal simgesini ardından Yandexde Ramazana özel bir sayfayı yayına almıştı. Son olarak Google ramazan ayına özel bir sayfayı aktif hale getirdi.

30 gün boyunca yayında kalacak olan ve sayfa türevi Yandex’teki gibi ayet ve sureleri barındırmasa tüm içerikleri topladığı bir Ramazan sayfası konumunda. Türkçe ile birlikte İngilizce, Arapça ve Endonezce dillerinde hazırlanan sayfada Google, iftar vakit bilgilerinin haricinde YouTube’dan video içeriklerine ve yemek tariflerine de yer vermiş durumda. Uygulamada göze çarpan tek olumsuz nokta ise Google’ın, iftar saati yerine gün batımını göstermeyi tercih etmiş olması. Her ne kadar şirket Ramazan sayfasının henüz test aşamasında olduğunu bildirse de içerikte yer alan gün batımı saati ile iftar vakti arasında yaklaşık 10 dakikalık bir fark bulunması yanıltıcı bir özellik.

Video içeriklerinin haricinde Google+’da yemek paylaşımına yönlendirmek isteyen Google, bunun için etkileşimli bir harita hazırlamış ve #Ramazandapaylas etiketi ile kullanıcıların paylaşım yapması teşvik etmeyi ihmal etmemiş. Özellikle Ramazan’da yakınlarla iletişim kurma odağında Hangout’a yer veren Google bir de sesle not tutmaya yarayan Google Keep’e Ramazan sayfasında öne çıkarmış.

Google Songza'yı satın aldı

YORUMLAR