Google, Reklam Engelleyici Kullananlardan Para İsteyecek

Google, Reklam Engelleyici Kullananlardan Para İsteyecek

Eğer Ad Blocker tarzı herhangi bir reklam engelleme programı kullanıyorsanız kısa bir süre sonra internet siteleri sizden ücret talep edebilecek.

Google, internet sitelerinin ana gelir kaynağı olan reklamların engellenmesi yoluyla yaşanan kaybın önüne geçebilmek amacıyla Funding Choices adlı bir çözüm geliştirdi. Şu an beta sürecinde olan bu çözüm temel olarak internet sitelerinin reklam engelleyici yazılım kullanan ziyaretçileriyle iletişime geçmesini sağlıyor. Bu araç ile reklam engelleyici kullanan ziyaretçilere reklam engelleyiciyi devre dışı bırakıp siteyi reklamlar aktifken ziyaret etme seçeneği sunuluyor. Eğer bu seçenek kabul edilmezse ziyaret için belli bir ücret talep edilebiliyor.

Google'ın bu yeni aracının yasal faaliyetler yürüten internet siteleri için oldukça mantıklı bir çözüm olduğu söylenebilir. Bizim sitemiz gibi birçok internet sitesi reklamlardan elde ettikleri gelirlerle yayın hayatlarına devam ediyorlar. Reklam gelirlerinin kesilmesi demek, bu sitelerin giderlerini karşılayamaması, çalışanlarına maaş ödeyememesi anlamına geliyor. İnternet sitelerini ziyaret etmek ve kullanmak için ücret ödenmesi formulü de günümüzde tercih edilen bir yöntem değil. İşte Funding Choices hem bu problemi çözebilecek, hem de kullanıcılara sevdikleri siteleri reklamsız ziyaret edebilme seçeneği sunacak.

Öte yandan spam şeklinde gereksiz reklamlar yayınlayan siteler de mevcut. Bu sitelerde yer alan reklamlardan bazıları bilgisayarınıza zararlı yazılımlar bulaşmasına neden olabiliyor. Bu noktada Funding Choices aracını kullanabilecek sitelerin niteliği ön plana çıkıyor. Google'ın Funding Choices kullanımını belli şartlara bağlaması gerekiyor. Ziyaretçilere sunulan reklamların niteliklerine göre Funding Choices kullanımına izin vermek mantıklı bir yol olabilir.

Funding Choices'ın betası şu an Amerika, İngiltere, Almanya, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde kullanıma açılmış durumda. Bu aracın testelrden sonra dünya çapında kullanılma açılması mümkün.

YouTube, Nefret Dolu ve Saldırgan Videolarda Reklam Göstermeyecek

Google, Gelecek Yıl Reklam Engelleyicisini Kullanıma Açacak

YORUMLAR