Google, Renk Körlerine Özel Chrome Eklentisini Çıkardı

Google, Renk Körlerine Özel Chrome Eklentisini Çıkardı

Google, renk körlerini düşünerek geliştirdiği Color Enhancer eklentisini yayınladı. Google Chrome ile birlikte kullanılan eklenti sayesinde renk körleri internet üzerinde gezerken renk algılarını yükseltebiliyor.

Basit bir renk filtresi içeren eklenti, renk körlerinin filtre üzerinde gerekli ayarları yaparak daha iyi görüş sağlamalarını mümkün kılıyor. Ücretsiz olarak indirip Chrome'a kuracağınız eklentiyi tarayıcınızın sağ üstündeki ikondan açarak önce etkinleştirmeniz ve sonrasında renk filtresini ayarlamanız gerekiyor.

Renk körlerinini internet sayfalarını daha belirgin ve düzgün görebilmesini sağlayan Color Enhancer, 153 KB boyutunda oldukça ufak bir eklenti. Bu nedenle ne bilgisayarınızın ne de tarayıcınızın performansını düşürmüyor.

Eklenti üzerinde 3 sıra şeklinde yer alan yıldızlarından en ufak olanların sırasını seçtikten sonra renk filtresi ile renk algınızın ayarını yaparak tarayıcı üzerinde internet sayfalarını daha sağlıklı görmeye başlıyorsunuz. Malesef renk körlüğü problemim olmadığı için eklentiyi gerçek anlamında değerlendiremiyorum. Hatta aksine benim renk algımı bozarak sayfaları daha kötü görmemi sağlıyor. Bu nedenle sadece renk körlüğünüz varsa eklentiyi kullanmanız gerekiyor. Sayfaları daha net gösterme ya da benzeri özelliklere sahip olmadığı için normal kullanııcların yüklememesi gereken bir eklenti. Color Enhancer'ı aşağıdaki indirme bağlantısına tıklayarak hemen indirebilirsiniz.

Kendi Kendini Sürebilen Tır Yollarda!

YORUMLAR