Google, Rusya’dan Çekiliyor

Google, Rusya’dan Çekiliyor

Google’ın başı dertten kurtulmuyor. Devletlerle birçok sorun yaşayan teknoloji devi, Rusya Federasyonundaki mühendislik ve geliştirme faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Devletlerle veri paylaşımı konusunda sorunlar yaşayan Google’ın bu kararında Rusya’daki yeni internet düzenleme kanunları etkili oldu. Hatırlatacak olursak, Amerikalı istihbarat çalışanı Snowden, Amerikan ulusal güvenlik ajansının (NSA) tüm sunuculara erişimi olduğunu ve herkesi fişlediğini ortaya çıkarıp Rusya’ya sığınmıştı. Bunun ardından tüm Dünya’da büyük tepkiler oluşmuş ve gizlilik tartışmaları tekrar gündeme gelmişti.

Rusya’daki yeni internet düzenlemesinin en ses getiren yanı, Rus vatandaşların verilerinin, Rusya’daki sunucularda tutulması şartının getirilmesi oldu. Aksini yapan şirketlerin, Rusya’da çalışması engellenecek. Bu bağlamda Rusya’da ve Rusya’ya özel sunucuya sıcak bakmayan Google, servis sayılarında azalmaya gidiyor, tıpkı Avrupa ülkeleri ve Çin’de olduğu gibi. Financial Times’ın aktardığı bir bilgiye göre de Rus hükümetinden Google’a, 234 site adresinin arama motorundan kaldırması için 6 ay süre verilmiş.

Peki ne olacak? Google gerek gizlilik, gerek devletlerin NSA olayından sonra vatandaşlarının verilerini, milli veri olarak görmeye başlamasıyla, Avrupa Birliği ülkeleri, Rusya ve Çin’de hükümetlerin engellemeleriyle karşılaşacak. Hatırlatacak olursak, ülkemizde de Youtube hakkında onlarca sorun yaşanmış, bazı Google servisleri engellenmişti.

YORUMLAR