Google, Sahte ve Korsan Uygulamaları Play Store'dan Siliyor

Google, Sahte ve Korsan Uygulamaları Play Store'dan Siliyor

Android işletim sisteminin resmi uygulama mağazası olan Google Play Store üzerinde geçen yılın rakamları ile 1 milyondan fazla uygulama bulunuyordu. Apple Store'a göre daha kolay ve hızlı uygulama eklenen Google Play Store üzerinde çok fazla korsan ve sahte uygulama olmaya başlayınca Google duruma müdehale etmek zorunda kaldı.

Eğer bir Android telefon yada tabletiniz varsa Google Play Store'u bilmemenizin imkanı yok. İşimize yarayacak tüm uygulamaları ve eğlendiğimiz oyunları indirdiğimiz Google Play Store üzerinde aynı zamanda çok fazla sayıda korsan uygulama olmaya başladı. En yakın popüler örnek olarak Flappy Bird diyebilirim. Kısa sürede milyonlarca kişiye ulaşan bu oyunun Google Play üzerindeki kopya sayısını hesaplamak bile neredeyse imkansız. Android geliştiricileri popüler gördüğü uygulamaları kopyalayarak benzer bir isimle Play Store'a kolaylıkla ekleyebiliyor. Bunun sonucunda da bizler yani Android mobil cihaz kullanıcıları uygulama yüklerken dikkat etmemiz gerekiyor.

Uygulama yüklerken arattığımız uygulama yada oyun popüler ise zaten ilk sırada çıkıyor. Bu konuda bir sorun yok ama tecrübesiz kullanıcılar zaman zaman uygulamaların korsanlarını indirerek sorunu anlamakta sorun yaşayabiliyorlar. Pek çok uygulama bu sayede kopya yada korsan olmasına rağmen yüzbinlerce hatta milyonlarca kullanıcı tarafından indirilebiliyor.

Kullanıcıları yanlışa sürükleyen bu uygulamaların sayısı son zamanlarda daha da arttı. Bunun en büyük nedeni ise Android uygulama geliştirmenin çok daha fazla kişi tarafından öğrenilmesi. Pek çok kişi uygulama geliştirebilmek adına ilk deneyimlerini ya çok basit uygulamalar hazırlayarak yada kopya uygulama üreterek gerçekleştiriyor. Bunun sonucunda da Play Store üzerindeki uygulama sayısı hızla artıyor.

Uygulama indirirken sahte yada korsan uygulama olup olmadığınızı anlayabilmek için bazı ipuçlarını sizinle aşağıdaki görsel üzerinde göstereceğim.

Yukarıdaki görselde görmüş olduğunuz görüntü popüler Android oyunu Candy Crush Saga'nın sayfasından alındı. Eğer bilgisayarınız üzerinde tarayıcıdan bir uygulama sayfası açtıysanız sayfanın altına gelerek bu bilgileri görebiliyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken hususları kırmızı çerçeve içine aldım ve altını çizdim. Popüler bir uygulama indiriyorsanız üreticisi de popülerdir. Bu nedenle uygulamanın gerçek olup olmadığını üreticisine, boyutuna, üretici sayfasına yada indirilme sayısına bakarak bir nebze olsun anlayabilirsiniz. Eğer tüm bunlara bakarak emin olamıyorsanız uygulamayı yüklemeden bir arkadaşınıza danışmanızı öneririm. Korsan ve sahte uygulamalar gereksiz izinler isteyerek cihazınızdaki verilere ulaşarak bilgilerinizi ele geçirebilir.

2014’ün En İyi Oyunları Açıklandı

YORUMLAR