Google, Silah Emojisini Değiştiriyor

Google, Silah Emojisini Su Tabancası ile Değiştiriyor

İnternet devi Google, emoji kütüphanesinde yer alan silah emojisini, su tabancasıyla değiştiriyor. 

Apple birkaç yıl önce şiddeti çağrıştıran nesneleri platformundan çıkarmak adına, gerçek silahı tasvir eden silah emojisini kaldırarak, yerine yeşil bir su tabancası emojisi koymuştu. 

Apple'ın ön ayak olduğu bu değişime, Twitter ve Samsung'un ardından Google da katıldı. İnternet devi, bugün itibarıyla gerçek silah emojisini, turuncu ve sarı renkteki su tabancasıyla değiştirdi.

Yeni emoji, GitHub'daki 'Noto Color Emoji' kütüphanesinde keşfedildi. Dolayısıyla söz konusu değişikliği ilk olarak Android P'nin yakında çıkacak yeni sürümünde görebiliriz.

Google tabanca emojisinin yıllar içinde nasıl değiştiğini aşağıda görebilirsiniz:

google silah emojisi

Bazı kullanıcılar, gerçek silah emojisinin oyuncak tabancayla değiştirilmesini anlamsız bulsa da, özellikle şiddet ve cinsellik içeren medya öğeleri, her geçen gün gelişen internet ekosisteminde pek de iyi karşılanmıyor. Dolayısıyla Apple, Twitter ve Samsung'un ardından Google'ın da böyle bir adım atması, gayet anlamlı görünüyor. 

Apple, Google, Microsoft, Samsung, Facebook ve Twitter'ın son 5 sene içinde silah emojisi ile ilgili yaptığı değişiklikler:

silah emojisi