Google Sites Hizmeti Tamamen Yenilendi

Google Sites Hizmeti Tamamen Yenilendi

Google Sites, bir süredir Google'ın unuttuğu hizmetler arasında yer alıyordu. Ancak bu yılın başlarında şirket, sahipsiz kalan hizmeti eksiksiz bir şekilde elden geçireceğini açıkladı. Sessiz sedasız süren çalışmaların ve kısa bir beta sürecinin ardından Google, yenilenen hizmeti bugün tüm kullanıcılarına duyurdu. 

Google Sites'ı bilmeyenler için kısaca özetleyecek olursak, Google araçlarını kullanarak, daha doğrusu bu araçlar aracılığıyla içerikleri sürükleyip bırakarak, basit ama güzel web siteleri oluşturmamıza yarayan bir hizmet diyebilirim. Google Dökümanlar'dan tutun da Slaytlar'a, hatta Tablolar'a kadar kullanabileceğiniz araçları siteye kolaylıkla yerleştirebiliyorsunuz. Ayrıca bu hizmetten faydalandığınızda Google Analytics ile doğrudan entegre oluyorsunuz ve yenilenen hizmette birden fazla kullanıcı ile ortak çalışabiliyorsunuz.

Yetkilendirme sistemi yenilenen Google Sites ile çok faydalı bir özellik olmuş. Kullanıcıların sitede neler yayınlayıp yayınlayamayacaklarını belirleyebildiğiniz gibi, sadece belirli sayfalarda da yetkilendirme yapabiliyorsunuz. 

Ayrıca bu güncellemeyle birlikte, Google Sites üzerinde oluşturduğunuz tüm sayfalar otomatik olarak mobil veya masaüstü tarayıcılarla optimize oluyor. Önizleme modunda da bir sitenin telefonlarda, tabletlerde ve masaüstünde nasıl göründüğünü inceleyebiliyorsunuz. Diğer yandan tasarım benim için önemli diyenler için 6 yeni temanın Sites ekosistemine eklendiğini de unutmayalım. Bu temaların tamamı özelleştirilebilir yazı tipi ve renk ayarları ile birlikte geliyor. (Biraz sınırlı kalmış, ilerleyen dönemlerde daha serbest bırakacaklarını düşünüyorum.)

Google Sites'ın nihayet insanların kullanmak isteyeceği bir ürüne dönüşmüş olması bizi heyecanlandırıyor. Sonunda modern bir hizmet almaya başladığımızı söyleyebiliriz.

Google Mühendisleri: 'Antivirüs Programlarının Büyüsü Kayboldu'

Google Play Gazetelik Tamamen Yenilendi

YORUMLAR