Google SMS Devrini Kapatarak RCS Devrini Başlatmaya Hazırlanıyor

Google SMS Devrini Kapatarak RCS Devrini Başlatmaya Hazırlanıyor

Cep telefonları çıktığından beri bu mobil cihazların vazgeçilmez bir iletişim yolu olan SMS mesajlar yakın gelecekte tarihe gömülebilir. Tarihte ilk SMS mesajı 1992 yılında gönderilmişti. İlk SMS'in üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen bu iletişim yolu hemen hemen hiç değişmemiş, ilk günkü haliyle kullanılmaya devam edilmişti. Fakat zaman ilerledikçe SMS mesajlar ihtiyacımızı karşılamamaya başlamış, kullanıcılar yazılı mesajların yanısıra resim ve video paylaşabilecekleri anlık mesajlaşma yazılımlarına yönelmişti.

Android işletim sisteminin geliştiricisi Google bu eksikliği göz önünde tutarak SMS'lerin yerini alabilecek yeni bir mesajlaşma yöntemi üzerinde çalışıyor. RCS - Rich Communications Services adını alacak bu yeni mesajlaşma yolu Android cihazların varsayılan bir parçası olacak şekilde tasarlanmış. RCS'nin amacı ise kullanıcıların GSM şebekeleri üzerinden yazılı mesajların yanında rahatça fotoğraf ve video paylaşımı yapmasını da mümkün kılmak.

Google bu yeni mesajlaşma standardını yaygınlaştırmak için farklı GSM operatörleriyle işbirliği içinde çalışıyor. Bu yeni hareket, içerisinde dünya çapından 800 farklı GSM operatörünün bulunduğu bir konsey tarafından da destekleniyor.

SMS ve MMS mesajların sahip olduğu bütün özellikleri içerisinde barındıran RCS'nin fotoğraf ve video paylaşma özelliklerinin yanısıra grup sohbetini desteklemesi, gelecekte görüntülü görüşme yapabilme imkanı da sunması planlanıyor.

YORUMLAR