Google, Sosyal Ağ Orkut'un Fişini Çekti

Google, Sosyal Ağ Orkut'un Fişini Çekti

Google, ilk sosyal medya ağı servislerinden Orkut'u bugün kapatma kararı aldı. Google+'ın da etkisiyle Orkut maalesef artık bir özellik içermiyor ve gelecek vaat etmiyor.

Haziran ayından beri tartışılan projede kullanıcılar Google Takeout aracılığıyla profil verilerini aktarmada büyük sorun yaşamış, topluluk gönderileri ve resimleri sosyal ağ üzerinde birbirine girmişti. Üstelik kullanıcılara tanınan sınırlı zaman nedeniyle birçok kişi medya ağını toparlayamamış, sonrasında olduğu gibi bir kenara bırakmaya karar vermiş. Durum böyle olunca Orkut kısa bir sürede çok fazla kan kaybetmiş ve Google da bunu fark etmiş olacak, sosyal medya ağını olduğu gibi kapatıyor.

Orkut Brezilya gibi bazı pazarlarda belirli bir süre oldukça yoğun ilgi toplayıp topluluğunu oluşturmuştu, ancak geçtiğimiz senelerde Google ilgisini Google+'a odaklayınca işler değişti. Bir önceki platformun başarısı tartışılırken, Google'ın sunduğu tüm imkanlar dahilinde fotoğraf ve dosya paylaşımında da Google+ ön plana çıkarılıp firma için adeta kendi kuyusu kazılmış oldu. Orkut böylece, sahip olduğu sınırlı kitlesini de bu sayede kaybedip sosyal dünyaya kapılarını kapattı.

Webmasterların Kullanması Gereken Mobil Uygulamalar

PES 2015'in Yeni Nesil Konsollardaki Çözünürlük Farkı Oyuncuları Kızdırdı

YORUMLAR