Google, Sürücüsüz Giden Otomobilinin Tamamlanmış İlk Örneğini Tanıttı

Google, Sürücüsüz Giden Otomobilinin Tamamlanmış İlk Örneğini Tanıttı

Arama motoru ve reklam devi Google, sadece internet ile ilgili işlerde uğraşmıyor. Birçok yenilikçi teknolojiyi bünyesine katan şirket, uzun süredir kendi kendine gidebilen yani sürücüsüz arabalar üzerinde çalışıyor. 2013’ün mayıs ayında tanıtılan konsept otomobilden 7 aylık bir süre sonrasında, ilk tamamlanmış aracın tanıtımı yapıldı.

Google Self-Driving Car Project olarak adlandırılan projede üretilen nihai model, konsept tasarımıyla hemen hemen aynı çizgilere sahip. Üzerine yerleştirilen bir radar sayesinde, sürekli etrafını ve araçları tarayan ve onlarca algılayıcıyla elde edilen verileri harmanlayan araç, sürücünün kontrol edeceği herhangi bir direksiyon, pedal ve ayna bulundurmuyor. Koala’ya benzetilen tasarımıyla şirin görünen araç, içerisinde bulundurduğu bir bilgisayar sayesinde tüm verileri, Google mühendisleri tarafından geliştirilen özel bir algoritmayla algılayarak hareket ediyor.

Kuzey Kaliforniya eyaletinde trafiğe çıkmak için başvurusunu yapan Google’ın sürücüsüz aracı başarılı olursa küçük adetli üretimlere başlanacak. Kendi kendine gidebilen araçlar üzerinde Tesla ve Volvo gibi büyük otomobil şirketleri de çalışıyor. Filmlerde gördüğümüz fütürist araçlara sahip olmamıza belki de çok az bir zaman kaldı.

PlayStation 4 İçin Plex Uygulaması Yayınlandı

YORUMLAR