Google Sürücüsüz Otomobillere Ne Kadar Harcama Yaptı?

Google Sürücüsüz Otomobillere Ne Kadar Harcama Yaptı?

Sürücüsüz otomobiller ve sürücülere yardımcı otomatik sistemler son hızla yayılmaya devam ediyorlar. Peki bu konuda çok önemli çalışmalar yapan Google bu otonom sürüş projelerine toplam ne kadar harcama yaptı?

Chevrolet, Opel, GMC gibi birçok markayı bünyesinde barındıran General Motors firması Cruise Automation adlı bir otomasyon firması ile 1 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamıştı. Bilgisayar işlemcileriyle tanıdığımız Intel ise Mobileye adlı bir firma ile 15 milyar dolarlık bir anlaşma yaptı. Tüm bunlar sürücüsüz otomobillere ve otomasyon teknolojilerine yapılan yatırımların aşırı derecede arttığını bizlere gösteriyor.

Google'a baktığımız zaman ise firmanın otonom sürüş teknolojilerine bugüne kadar en az 1.1 milyar dolar harcadığı belirtiliyor. "Bu bilgi nereden ortaya çıktı?" diye soracak olursanız, Google'ın bir hatası sonucu ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Çünkü Google ile Uber arasında halihazırda bir dava bulunuyor. Bu dava kapsamında verilen bir ifadede bu 1.1 milyar dolarlık bütçenin belirtildiği görülüyor. Google da bu ifade metnini tekrar gözden geçirmemiş ve biz de böylece bu bütçeyi öğrenmiş olduk. Bu bilgi aslında çok gizli bir bilgi değildi fakat Google yine de açıklamak istemiyordu.

Fakat bu bütçenin içerisinde otonom sürüş teknolojileri için çalışan Google personellerinin maaşlarının veya primlerinin yer almadığını düşünüyoruz. Çünkü örneğin eski bir Google mühendisi olan Anthony Levandowski, Uber projesi kapsamında firmadan 120 milyon dolarlık bir bonus kazanmış. Eğer bu maaşlar da dahil edilirse 1.1 milyar doların çok üzerinde bir sayı ortaya çıkacaktır. 

Google Sürücüsüz Aracı Yolda Polis Çevirdi, Cezayı Yapıştırdı

YORUMLAR