Google Telefon Operatörü Olma Yolunda İlerliyor

Google Telefon Operatörü Olma Yolunda İlerliyor

Geçtiğimiz hafta başından bu yana Google'ın telefon operatörü olma yolunda çalışmaları olduğu haberleri dolaşıyor. Google mobil kullanıcılar için MVNO (mobil virtual network operator) tabanlı bir şebeke kurmak istiyor. 

Amerika'da MVNO yani sanal mobil şebeke işletmeliciği alt yapısına sahip Cricket Wireless, MetroPCS, Pure Talk, Republic Wireless gibi pek çok operatör zaten var.

Google Mobil Sanal Şebeke Operatörü kurarak, kendisine ait bir spektrum olmamasına karşın mobil hizmetleri sunan bir hizmet vermeyi tercih ediyor. Google sanal operatörü, mobil operatörün vermiş olduğu hizmetlerin dışında, kendisine ait abonelere katma değerli hizmetleri sağlamak için akıllı şebekeler de kurmayı düşünüyor. Bu akıllı şebekeler tamamen yapay zeka teknolojisi ile donatılacak.

Ancak burada önemli bir nokta daha var. Google bu pazara girdiğinde rakipleriyle arasındaki farkı kapatmak için Google teknolojilerini kullanacak. Google laboratuvarlarında pek çok gelişmeye imza atıldığını biliyoruz. Telefon operatörlüğüne soyunan Google'ın yapay zekalı operatörler dışında neler hazırlamış olabileceği henüz pek bilinmiyor.

Öte yandan sadece ABD pazarı için Google'ın planları var. Google bu atılımıyla üç noktada karlılık hedefliyor; sırasıyla altyapı maliyeti, pazara ulaşma ve ara bağlantı ücretlerinden kurtuluyor. 

Google'ın Sağlık Uygulaması Google Fit Yayınlandı

Google Chrome 40 Yayınlandı

YORUMLAR