Google, Teyit.org Analizlerine Arama Sonuçlarında Öncelik Veriyor

Google, Teyit.org Analizlerine Arama Sonuçlarında Öncelik Veriyor

Yaygın bilinen yanlışlardan, sosyal medyanın gündemine oturan şüpheli bilgilere, yaygın medyanın gündeme getirdiği iddialardan, şehir efsanelerine birçok alanda doğrulama yaparak okurun süzgeçten geçirilmiş bilgiye ulaşması için çalışan Teyit.org, yaptığı analizlerle pek çok otoritenin saygısını kazandı. Şimdi ise bu platform, Google tarafından arama sonuçlarında ön plana çıkarılıyor.

ABD Başkanlık Seçimleri ve devamında süregelen yalan haber tartışması, büyük teknoloji şirketlerini harekete geçirmişti. Bu tartışmaların üzerine Google, sahte haber yayanları reklam ağından çıkarmakla kalmamış doğrulama etiketi özelliğini duyurmuş, doğrulama platformlarının içeriklerine arama sıralarında öncelik tanıyacağını belirtmişti. Şimdi ise Türkiye'de bu tip platformlara öncülük eden Teyit.org analizleri Google arama sonuçlarında ilk sırada yer alacak. 

Teyit.org'un sitesinden duyurulan haberde, Google’da aratılan herhangi bir anahtar kelimeyle alakalı teyit.org’da yer alan bir doğrulama bulunuyorsa, Google arama sonuçlarında bu analize öncelik tanındığı belirtildi. Arama sonucunda analizde hangi iddianın ele alındığı “Talep” kısmında, bu iddianın nerede ortaya çıktığı “Talep eden” kısmında yer alıyor. Son satırda ise teyit.org’un iddiaya ilişkin sonucu “Doğru”, “Yanlış”, “Karma” ya da “Belirsiz” olarak yer alıyor. Eğer kullanıcılar analizin hatalı olduğunu düşünürse arama sonucunda yer alan “Geri Bildirim” linkine tıklayarak içeriği rapor edebilecek.

Teyit.org Nedir?

Medyaya olan güvenin giderek azaldığı, kutuplaşmanın yaygınlık kazanarak derinleştiği son günlerde teyit.org, özellikle kriz anlarında, şüpheli içerikleri doğrulama ve analizlerini yayınlama, eleştirel düşünme ve kaliteli haber ve içeriğin üretimine katkı sağlamak için faaliyet gösteriyor. Bu faaliyetlerin hayati krizleri ve çatışma ihtimallerini minimize edeceğine inanıyor. Birincil haber kaynağı olarak interneti kullanan yurttaşların ve sivil toplum örgütlerinin çevrimiçi platformlarda doğru bilgiye ulaşmasını sağlamak, eleştirel düşünme alışkanlığını ve doğru bilgiye ulaşma bilincini kazandırmayı amaçlıyor. Platforma bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR