Google Translate Baştan Aşağı Değişti! İşte Yenilikler

Yeni Google Translate

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google tarafından geliştirilen ve ücretsiz şekilde sunulan çeviri hizmeti Google Translate tasarım değişikliğine gitti. Baştan aşağı değişen Google Translate, birçok kullanışlı özelliğe daha sahip oldu.

Yeni Google Translate

2006 yılında yayınlanan istatistiksel makine çeviri hizmeti Google Translate, ilk yıllarında internetin alay konularından bir tanesiydi. Kullanıldıkça gelişen Google Çeviri, 2016 yılında içinde Türkçenin de olduğu birkaç dil için geliştirilen Google Nöral Makine Çevirisi tekniğiyle bambaşka bir boyuta geçmişti. Karmaşık olmayan cümleleri birebir çevirmeye başlayan Google Translate, dil engelini bir nebze aşmamızı sağlamıştı.

Yeni Google Translate 2

Bugün itibarıyla siteyi ziyaret eden bazı kullanıcılar, Google Translate’in değiştiğini gördüler. Daha minimal bir tasarıma geçen Google Çeviri, metinlerin yanı sıra dokümanları da çevirmeye başladı. Böylece kullanıcılara, herhangi bir dosyaya yazılan metni kopyalamadan ya da metnin düzeninde bozulma olmadan çeviri yapma şansı sunuldu. Dokümanların ise .doc, .docx, .odf, .pdf, .ppt, .ps, .rtf, .txt, .xls veya .xslx türünde olabileceğinin altı çizildi.

Google Çeviri üzerindeki diğer değişiklik ise kelime tanımlarına dair oldu. Daha önce kelimenin üzerine çift tıklamak suretiyle ulaştığınız bazı bilgiler, arama ekranına getirildi. Kelimelerin eş anlamlılarını göstermeye başlayan Google Translate, örnek cümlelerle anlamı daha da sağlamlaştırdı. Kelimelerin fiil ya da isim oluşlarına göre farklı eşanlamlı kelime önerilerinde bulunan Google, hizmeti çok daha iyi bir noktaya getirmiş oldu.

Yenilikler şimdilik bütün kullanıcıların karşısına çıkmazken, yapılacak kimi küçük düzeltmelerin ardından herkesin yeni Google Translate sürümünü görmeye başlayacağı tahmin ediliyor.

Yeni Google Translate 3