Google Translate Önemli Bir Güncelleme Aldı, Çeviriler Mükemmele Yakınlaştı

Google Translate uygulaması son derece önemli bir güncelleme yaparak çevirilerin daha başarılı olmasını sağlıyor. Google Çeviri olarak da bildiğimiz Google Translate yapay sinir ağları çeviri (neural machine translation) altyapısını kullanarak kusursuz ç

Google Translate Önemli Bir Güncelleme Aldı, Çeviriler Mükemmele Yakınlaştı

Google Translate uygulaması son derece önemli bir güncelleme yaparak çevirilerin daha başarılı olmasını sağlıyor. Google Çeviri olarak da bildiğimiz Google Translate yapay sinir ağları çeviri (neural machine translation) altyapısını kullanarak kusursuz çeviri hizmeti verecek.

Google Translate uygulaması bundan böyle “yapay sinir ağları” kullanarak bir insan beyni gibi her çeviriden bir şey öğrenerek kendini geliştirecek. Google Translate bu yapay zeka katmanı sayesinde tıpkı bir insanın yaptığı gibi çeviri kalitesini de artırabilecek. Google Çince’den İngilizceye çeviri katmanını uygulamaya Eylül ayında eklerken aslında bu altyapıyı kullanmıştı.

Şimdi Google Translate uygulaması; İngilizceden Fransızcaya, İspanyolcaya, Almancaya, Portekizceye, Japoncaya ve Türkçeye çeviriler yaparken bu yapay sinir ağları teknolojisinden faydalanacak.

 

Yapay Sinir Ağları Nasıl Çalışıyor?

YPA altyapısı öğrenme, hafızaya alma ve veriler arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarma kapasitesine sahip bir algoritmaya sahip. aslında YSA'lar, normalde bir insanın düşünme ve gözlemlemeye yönelik doğal yeteneklerini gerektiren problemleri de çözebilecek kapasitedeler. Bu özellik sayesinde Google Translate çevirileri bir çevirmenin yaptığı çeviri kalitesine yaklaşacak.

Google Translate nesneleri de çevirebilecek

Diğer yandan Google Çeviri gördüğü nesneleri de tanıyarak onların istediğiniz dildeki isimlerini de söyleyebiliyor. Bu yeni özellik Google’ın hala deneme aşamasında tuttuğu yapay zeka projelerinden biri. Google Çeviri uygulamasının bu teknolojiye geçmesi, uygulamanın kendini en az 10 yıl aşabilmiş olması olarak da değerlendiriliyor.

YORUMLAR