Google Ünlü Ressamın Tablolarını Artırılmış Gerçekliğe Taşıdı

Vermeer google

İnci Küpeli Kız tablosunun sahibi Hollandalı ünlü ressam Johannes Vermeer, Google’ın Arts & Culture isimli uygulaması sayesinde artırılmış gerçeklik ile buluştu. Bugün yapılan açıklamayla ünlü ressamın bütün eserlerinin uygulama üzerinden görüntülenebileceği belirtildi. 

1632 yılında Hollanda’nın Delft şehrinde doğan ve 1675’te yaşamını yitiren Vermeer tarafından yapılan eserler, 7 ülkede 18 farklı müzede sergileniyordu. Ressamın bütün eserlerini görmek isteyenlerin önemli mesafeler kat etmeleri gerekirken, Google Arts & Culture uygulaması sayesinde bütün eserler telefonumuza sığdı. 

Johannes Vermeer’e ait olan 36 eseri, yakın zaman önce uygulamaya eklenen Pocket Gallery bölümüne koyan Google, tüm bu eserlerin artırılmış gerçeklik sayesinde müzeye gitmiş kadar yakından incelenebileceğinin altını çizdi. Vermeer eserlerinin küratörlüğünü Hollanda’daki Mauritshuis Müzesi’nin üstlendiğini aktaran Google, bütün eserlerin tam anlamıyla görüntülenebilmesi için AR destekleyen bir telefon ve küçük bir başlığın yeterli olacağını belirtti.

Johannes Vermeer’in bütün eserlerini sanal ortama aktarmakla kalmayan Google, eserlere dair önemli bilgileri de Arts & Culture uygulamasının içine ekledi. Böylece tabloları görüntülemekle kalmayıp, bütün eserlere ve Vermeer’e dair detaylı bilgileri de uygulama içerisinden ekleyebilirsiniz. Muhteşem Vermeer gezisini deneyimleyebilmek için ise hemen aşağıdaki uygulamayı indirebilirsiniz.