Google, Uygulamalara Özel ".app" Alan Adını Duyurdu

Google, Uygulamalara Özel .app Alan Adını Duyurdu

Google, uygulamalara özel internet sitelerini daha iyi sınıflandırmak ve akılda kalmasını sağlamak adına ".app" alan adını aldığını duyurdu. 

Akıllı telefonların yaygın olması sebebiyle mobil uygulamalar daha popüler olsa da, web uygulamaları yazılım endüstrisinde önemli bir yere sahip. Platformlar arası uyumu yakalamak adına, zaman içinde mobil uygulamalarla senkronize bir yapıya evrilen internet uygulamaları, aradaki açığı yavaş yavaş kapatıyor.

Google, internet tarayıcısı üzerinden kullanılan uygulamaların çok daha akılda kalıcı ve güvenli olmasını sağlamak adına 25 milyon dolara satın aldığı ".app" alan adını resmen duyurdu. Söz konusu uzantı, bir mobil uygulama için yapılan web sitelerinde kullanılacak.

İnternet devinin hizmete sunacağı  top level domain (TLD) ya da diğer bir deyişle üst seviye alan adı özelliğini taşıyan tüm .app uzantılı siteler, varsayılan olarak HTTPS protokolüne sahip olacak. Bu güvenlik özelliğine sahip ilk TLD olan .app, web sunucusu ile tarayıcıya yönelik saldırılara karşı korumalı olacağı gibi, kullanıcılar ile uygulama arasındaki güvenlik düzeyini de artıracak.

Öte yandan, mobil uygulama geliştiricileri herhangi bir internet uygulamasına sahip olmasa dahi, .app uzantısını kullanabilecekler. Böylece kendi mobil uygulamalarının web sürümünü istedikleri zaman yayınlayabilecek olan geliştiriciler, isterlerse uygulamalarına yönelik bir tür açılış sayfası ya da haber merkezi oluşturabilecekler.

Google, uygulama geliştiricilerinin şimdiden sıraya girdiği .app uzantısının kayıtlarını 8 Mayıs 2018 tarihinde açacak.