Google ve Apple Akıllı Telefon Pazarını Domine Ediyor

Google ve Apple Akıllı Telefon Pazarını Domine Ediyor

Teknoloji devi 2 şirket olan Google ve Apple, IDC firmasının yaptığı araştrmanın sonucuna göre 2014 yılı sonunda akıllı telefon pazarının yüzde 96'sına sahip olmuşlar. Onları takip eden ise son zamanlarda yükselişe geçen Windows Phone ve hemen arkasından BlackBerry ve diğerleri geliyor.

Son yıllarda özellikle Android işletim sisteminin çok büyük yükselişine şahit olduk. Kuşkusuz bunun sebebi, her keseye göre uygun fiyatlara sahip olan Android akıllı telefonlar satın alınabiliyor olması. Örneğin şu an işinizi görecek ve hatta yanında bazı lüks özelliklere sahip olan bir Android akıllı telefonu 500 - 800 TL fiyat aralığında bulabiliyorsunuz. Bu nedenle Google ile Apple birlikte yüzde 96 pazar payına sahip olmalarına rağmen bu payın yüzde 80'inden fazlasına Google tek başına sahip.

2010 yılında pazar payının yaklaşık yüzde 23'üne sahip olan Google, 2014 yılı itibari ile bu rakamı yüzde 80 üzerine çıkardı. Apple ise aynı süreç içerisinde arada bir yükseliş göstermesine rağmen, 2014 yıl sonu itibari ile 2010 yılındaki pazar payını koruyor. Aşağıdaki grafikte çok daha görebilirsiniz.

Kaynak: IDC

Mobil cihazlarımızda bulunan işletim sistemlerinin yüzde 96'sını oluşturan Android ve iOS işletim sistemlerinin tahtını sarsabilecek tek aday ise Windows Phone. Son bir kaç yılda üretilen uygun fiyatlı akıllı telefonlar ile ufak bir yükselişe geçen Windows Phone, buna rağmen iOS ve Android işletim sistemlerinin hala çok gerisinde kalıyor.

Android'in bu hızlı yükselişinin artık üst kapasitesine yaklaştığı için yavaşlayacağı aşikar. Fakat diğer şirketler yapacakları yenilikler ile Google'ın almış olduğu büyük dilim pastadan pay koparabilecekler mi?

Android, iOS, Windows Phone ve diğer mobil işletim sistemleri hakkındaki görüşlerinizi bize yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Android Cihazların Pilleri Bile Takip Edilebiliyor

YORUMLAR