Google ve Facebook Arasındaki Reklam Yarışı Devam Ediyor

Google ve Facebook Arasındaki Reklam Yarışı Devam Ediyor

Facebook'un uzun süredir özellikle mobil reklamları kullanarak gelir elde etmeye çalışması pek çok kullanıcının da dikkatini çekmiştir. Her ne kadar bu konuda büyük bir başarı yakalanmış olsa da, internet reklam pastasının büyük bir payını elinde bulunduran Google ile yarış içerisinde olan Facebook, bu konuda hala rakibinin gerisinde kalıyor denilebilir.

Business Insider'ın aktardığı bilgilere göre Google, 2013'te şimdiye dek mobil reklam gelirlerinin yüzde 53'ünü elde etmiş durumda ve 2012'deki yüzde 52 olan payını başarı ile arttırmaya devam ediyor. Ancak bu artışın çok daha ilginç bir yapısı var. Zira Facebook mobil gelirlerini 2012'deki yüzde 5.4'ten 2013'te yüzde 15.8'e yükseltmiş durumda ancak bu Google'ın mobil reklam piyasasındaki payına herhangi bir zarar verememiş.

Dolayısıyla Facebook'un reklam gelirlerini piyasanın en güçlü oyuncusundan değil, diğer küçük şirketlerden kaptığı ortada. Henüz gerçek bir rekabete dönüşmeye bu hal nedeniyle, sıranın iki şirket arasında ortak reklam payına gelmesi durumunda nasıl gelişmeler sağlanacağını merakla bekliyoruz.

Twitter mobil uygulamaları güncellendi

YORUMLAR