Google ve Facebook, Dijital Medya Platformlarına Fon Sağlayabilir

gf

Facebook ve Google son zamanlarda Avrupa Birliği’nin kıskacı altında; sebebi ise iki dev şirketin dijital içeriklerin dağıtımı konusunda tekelleşme çabası. İçeriklerin Facebook ve Google’ın algoritmalarına bağlı oluşu dijital medya organlarını tedirgin ediyor. Ayrıca iki şirketin içeriklerden elde ettiği reklam gelirini paylaşmaması da içerik üreten platformları rahatsız ediyor. İngiliz Dijital Medya ve Spor Bakanı Matthew Hancock’un yaptığı hamle ise iki şirketin tekeline çomak sokacak cinsten oldu.

Parse.ly araştırma sitesinin raporuna göre Google’ın sitelerin dış trafiklerinden elde ettiği pay son bir yılda yüzde 15 arttı. Facebook’un ise algoritmasında değişiklik yapmasıyla haberlerin görülme sıklığı düştü. Hal böyleyken iki şirketin haberler üzerinden kazandığı para karşılığı içerik üreticilerine ne verdiği merak konusu oldu. Aslında Google, kaliteli içerikleri arama sonuçlarında üst sıralarda göstererek dijital içeriklerin hakkını verse de bu yeterli görülmüyor.

google medya

Avrupa Birliği ülkeleri son zamanlarda iki dev şirketin tekelleşme çabalarını kırma adına birbiri ardına soruşturma açtı. Ancak İngiliz Bakan’ın iki şirketin içeriklerden elde ettiği gelirdeki vergiyi arttırması ve bu artıştan gelen farkı dijital medya kuruluşlarına dağıtması emsal niteliğinde karşılandı. Böylece İngiltere, dijital medyaya fon sağlayan ilk devlet oldu.

Google ve Facebook da Avrupa’da gördükleri bu baskıyı kırmak için hemen kolları sıvadı. Facebook, reklam geliri elde ettiği ülkelere vergi ödemeyi taahhüt ederken Google da medya platformlarına fon sağlamaya başladı. Hatta The Times şimdiden 1 milyon pound kadar destek aldı. İddialara göre The Times bu kaynakla JAMES adlı bir yapay zeka geliştirmeyi hedefliyor. Dijital medya ve iki dev şirket arasındaki bu tartışma dijital medya dünyasını oldukça hareketlendirecek gibi görünüyor.

YORUMLAR