Google ve Küba Hükümeti, Servisleri Hızlandırmak İçin Anlaşma İmzaladılar

Google ve Küba Hükümeti, Servisleri Hızlandırmak İçin Anlaşma İmzaladılar

Küba Hükümeti ülkenin tarihinde bir ilke daha imza attı. Küba devlet telekomünikasyon şirketi Etecsa, içeriği daha hızlı ulaşabilmek için Google ile anlaşma imzaladı.

13 Aralık tarihinde Küba’nın başkenti Havana’da bir araya gelen taraflar imzalanan anlaşma uyarınca, Küba'da Gmail ve YouTube dahil tüm Google servislerine erişimin daha da hızlanacağı belirtildi.

Bundan bir süre önce Google, Venezuela ile de ilişkilerini düzeltmiş ve ülkeye daha kaliteli internet servisi götürmüştü. Google’ın bu hizmetleri söz konusu ülkelerin internet altyapısını fazla desteklemese de Google servislerine erişimi iyileştiriyor.

Küba’da internet hizmetlerinin son derece pahalı olması ve yayınların sansüre tabi tutulması nedeniyle Google’ın bu girişimi cesurca bulunuyor. Öte yandan Netflix ve Airbnb’nin de Kübayla ilgili benzer planları var.

2014 yılında Barack Obama yönetimiyle ilişkilerimi “normal” seviyeye çeken Küba Hükümeti’nin, Donald Trump kabinesiyle nasıl ilişkiler içinde olabileceği ise hala bilinmiyor. 

YORUMLAR