Google, Viewdle Şirketini Satın Aldığını Doğruladı

Google, Viewdle Şirketini Satın Aldığını Doğruladı

Google, yüz tanıma teknolojisine sahip bir firma olan Viewdle’ı satın aldığını onaylıyor.

Düne kadar Google’ın Viewdle adlı şirketi satın alacağına dair söylentiler duyuluyordu. Bu hafta içinde kendisinden açıklama beklenen Google, bugün bu söylentileri doğrulayarak kendi şirketi olan Motorola Mobility aracılığıyla Viewdle’ı satın aldığını duyurdu.

Doğrulamayı yapan Motorola sözcüsü şöyle konuştu: ‘’Motorola Mobility bugün, önde gelen bir görüntüleme ve mimik tanıma şirketi olan Viewdle’ı satın aldığını duyurmuştur. Motorola ve Viewdle arasında bir süredir ticari bir anlaşma birlikte çalışma mevcuttur. Fiyat ise ifşa edilmedi.’’

Viewdle, fotoğraflardaki yüzleri otomatik olarak tanıyıp etiketleyen teknolojinin Ukraynalı bir üreticisi. Görünüşe göre, bu satın alma bir yılı aşkın süredir planlanıyordu. Bazı kaynaklara göre de; Google tarafından geçen yıl satın alınan Motorola zaten Viewdle ile iletişim içindeydi.

Bu durum akla hemen Google’ın bu teknolojiyi kullanıcılarına sunacağı fikrini getiriyor. Google+, Android, Picassa ve diğer servisleri kullananların, arkadaşlarını fotoğraflarda kolayca ve belki de otomatik olarak etiketleyebileceği düşünülüyor.

Motorola Mobility’nin Viewdle’a ne kadar ödediği konusunda net bir rakam verilmezken, bazı kaynaklar 30 milyon dolar ve 45 milyon dolar arasında rakamlardan söz ediyor.

Facebook da bu yılın ilk dönemlerinde face.com’u otomatik fotoğraf etiketleyicisi olan Photo Tagger ile beraber satın alarak bu alana yönelmişti.

YORUMLAR