Google, Yeni Captcha Sistemi İle Okunamayan Güvenlik Kodlarına Son Verecek

Google, Yeni Captcha Sistemi İle Okunamayan Güvenlik Kodlarına Son Verecek

Google, çoğu web sitelerinde karşılaştığımız bir güvenlik sistemi olan, sistemi spam ve kötü kullanıma karşı korumak amacıyla geliştirilmiş CAPTCHA’nın geliştirilmiş sürümünü duyurdu. noCAPTCHA reCAPTCHA adıyla duyurulan yeni sistemde insanlar tarafından dahi okunması oldukça güç olan güvenlik kodları son bulacak.

Senelerdir web sitelerinde karşımıza çıkan CAPTCHA yani rastgele oluşturulmuş harf ve/veya rakam dizisi ile bir metin kutusundan oluşan güvenlik kodu her ne kadar şifre ile korunan web sitelerine botların giriş yapmasını önlemek amacıyla oluşturulmuş olsa da gerek harf ve rakamların birbirinin içine geçmiş olması gerekse de bulanık olması sebebiyle ya okuyamıyor ya da ne yazdığını çözmeyi bırakmak durumunda kalıyorduk. Google’ın yeni duyurduğu noCAPTCHA reCAPTCHA sistemi sayesinde bu sorun kökünden çözülmüş olacak.

Yeni noCAPTCHA reCAPTCHA sistemine geçen web sitelerinde artık güvenlik kodu olarak gözümüzü bozan metinler gösterilmeyecek. Bunun yerine “I’m not a robot” ifadesinin bulunduğu kutucuk yer alacak; kutucuğa tıkladığımızda Google, risk analiz motorunu kullanarak bizim makine değil, insan olduğumuzu anlayacak. Tek tıklama ile web sitesine insan olduğumuzu kanıtlamamıza izin veren bu sistemin çalışmama olasılığı da düşünülmüş ve ek olarak geleneksel CAPTCHA yöntemi veya ekrandaki birçok resim arasından doğru resmi seçme gibi seçenekler eklenmiş.

Yeni No CAPTCHA reCAPTCHA Sistemi:

Yeni No CAPTCHA reCAPTCHA sistemini ilk test eden isimler Snapchat, WordPress ve Humble Bundle oldu. Siz de web sitenizde yeni reCAPTCHA’yı kullanmayı düşünüyorsanız https://www.google.com/recaptcha adresinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Valve'dan Twitch'e Rakip Servis: Steam Broadcasting

YORUMLAR