Google Yönetim Kurulu Başkanı: İnternet İkiye Bölünebilir

Google CEO internet

Bir dönem Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği arasında yaşanan soğuk savaşın benzerinin internete yansıyabileceğini söyleyen Google’ın çatı şirketi Alphabet’in Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, ABD ve Çin, iki ayrı internet alt yapısı sunabilir açıklamasını yaptı.

Eric Schmidt

Eric Schmidt, önümüzdeki 10 yıl içeresinde gerçekleşmesini beklediği internet ayrımının, ABD ve Çin arasında başlayacak soğuk savaş sebebiyle yaşanacağını dile getirdi. “Yeni soğuk savaş interneti iki ayrı bölüme ayıracak” açıklamasını yapan Schmidt, vergi savaşlarının internete sıçrayacağını ve internetin Çin ile ABD kutbu olarak ikiye bölüneceğini iddia etti. Schmidt aynı açıklamasında Çin’de internet alanındaki ürün ve hizmetlere karşın, ülkedeki sansür ve internet üzerindeki kontrol girişimlerinin "gerçek bir tehlike" olduğunun altını çizdi.

Tek parti yönetimini benimseyen Çin, milyarları geçen nüfusunu kontrol altına tutabilmek adına sıkı denetim politikiları uyguluyordu. İnternet üzerinde tam bir engelleme ve sansür programı yürüten Çin, vatandaşlarının ülke dışıyla kolayca irtibat kuramaması adına çeşitli kısıtlamalar getiriyor. Bu sebeple Apple ve Microsoft şirketler ürünlerini Çin’e uydurmak için köklü değişiklikler yaparlarken, bir süredir Google’ın da Çin’e özel arama motoru üzerinde çalıştığı bilgileri geliyordu.

Dragonfly adı verilen Google projesinin, Çin’in isteklerine yönelik olacağı ve sansürlü arama özellikleriyle yasaklı web sayfalarını ve insan hakları, demokrasi, din ve barışçıl protesto gibi arama sözcüklerinin olduğu sonuçları ayıklayan özel uygulamalar barındıracağı belirtiliyordu. Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai’nin Çin’in üst düzey yöneticileriyle yaptığı görüşmelerin ardından gün yüzüne çıkan arama motoru fikrinin ise yakın zaman sonra devreye alınabileceği ifade ediliyor.