Google Yönetim Kurulundaki Dev İsim İstifa Etti

Google Yönetim Kurulundaki Dev İsim İstifa Etti

Eric Schmidt, uzun zamandır yürüttüğü Google'ın çatı şirketi Alphabet'in yönetim kurulu başkanlığı görevinden ayrılıyor. 2001 yılından bu yana Google'da olan ve bu süre zarfında şirketin büyümesinde önemli katkıları bulunan Schmidt, istifa kararını bugün kamuoyu ile paylaştı.

Google ile yolları 2001 yılında kesişen Schmidt, şirketin kurucuları Larry Page ve Sergey Brin'in isteğiyle teknoloji devinin CEO koltuğuna oturmuştu. Schmidt'in görev yaptığı 10 senede muazzam bir sıçrama yapan ve küresel bir güç haline gelen Google, kısa bir zamanda dünyanın en değerli şirketi haline geldi. 

Schmidt, istifa kararıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Larry, Sergey ve Sundar ve ben bu geçişte Alphabet'in gelişimi için doğru zaman olduğuna karar verdik" ifadelerini kullanarak, Alphabet'in yapısal olarak harika bir zamanda olduğunu ve istifa kararının şirketi etkilemeyeceğini söyledi.

Son yıllarda zamanın büyük bir bölümünü bilim ve teknolojik gelişmeler ile hayırseverlik işlerine ayırdığını dile getiren Schmidt, bu alanlardaki çalışmalarına ağırlık vermeyi planladığını söyledi.

Alphabet, yaptığı açıklamada ayrılığın neden yaşandığına dair net bir bilgi vermezken, Schmidt'in 2001 yılından bu yana şirkete önemli bir vizyon sağladığını ve Google'ın dünya devine dönüşmesine katkı veren en önemli insanlardan biri olduğunu ifade etti.

Bununla birlikte Eric Schmidt'in bilim ve teknoloji konularında teknik danışman olarak görev yapacağı ve yönetim kurulundaki görevine devam edeceği bildirildi. 

YORUMLAR