Google, 'YouTube Music' ile Spotify'a Rakip Olacak

Google, 'YouTube Music' ile Spotify'a Rakip Olmaya Hazırlanıyor

Google, uzun bir zamandır beklenen çevrimiçi müzik servisi YouTube Music'i duyurdu. Yeni platformu ile 'steaming' alanına giriş yapan şirket, Spotify ve Apple Music'e rakip olmaya hazırlanıyor.

Platformun yeni çevrimiçi hizmeti olan YouTube Music, temel olarak YouTube'da dinlediğiniz tüm müzikleri çok daha kaliteli ve iyi bir şekilde bir araya getiriyor. Kullanıcı deneyimi anlamında müşterilerine iyi bir alternatif sunmak isteyen şirket, yeni müzik servisini ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki şekilde piyasaya çıkaracak.

Dünyanın en büyük steaming müzik servisi Spotify ile benzer bir modeli benimseyen Google, reklamsız ve kesintisiz müzik keyfi sunan 'YouTube Music Premium' versiyonunu 9,90 dolardan hizmete sunacak.

YouTube Music

Çalma listeleri, sanatçı radyoları, müzik videoları, remiksler  ve bir müzik servisinde isteyebileceğiniz diğer her şey YouTube Music'te olacak. Hem mobil hem de masaüstü uygulaması olan servis, Google Play Music'e abone olan kişilere bir aylık bedava premium aboneliği verecek.

YouTube Music, Google'ın akıllı asistanı Asistant ile uyumlu çalışacak. Google Asistant yardımıyla kullanıcıların beğenilerine, müzik dinleme alışkanlıklarına ve hatta konumlarına göre yeni şarkılar önerecek olan platform, bu özelliği ile rakiplerinden sıyrılmak istiyor.

Google ayrıca, kullanıcılara reklamsız video izleme imkanı veren YouTube Red servisini de yeniden yapılandırıyor. YouTube Premium adını alacağı açıklanan platform, aylık 11,99 dolardan kullanıma sunulacak. İnternet devi, bu aboneliğin YouTube Music Premium erişimini de kapsayacağının altını çizdi.

Google, YouTube Music'i 22 Mayıs Salı günü ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Meksika ve Güney Kore'de kullanıma sunacak.Yeni müzik servisinin ilerleyen dönemlerde Kanada, Almanya, Fransa, Rusya, İspanya ve İsveç gibi daha birçok ülkeye yayılması bekleniyor.