Google YouTube'a Android Cihazlar Üzerinde Sanal Gerçeklik Özelliğini de Ekledi

Google YouTube'a Android Cihazlar Üzerinde Sanal Gerçeklik Özelliğini de Ekledi

Google YouTube üzerindeki tüm videoların VR gözlük kullanılarak sanal gerçek ortamda izlenebilmesini sağladı.

VR gözlükler ya da aksesuarlar ile izlenebilen sanal gerçeklik videolarına kavuştuk. Artık  YouTube 3 boyutlu ve 360 derece kedi videoları ve müzik klipleri izlememize olanak verecek. Bu yeniliğin tek sıkıntısı, videoların özel donanımlarla kayıt edilmesi ve yine bazı özel donanımlarla izlenmesi zorunluluğu. Yani elinizin altında bir VR gözlük seti yoksa bu haberi şimdiden okumayı bırakabilirsiniz.

YouTube, Android telefonlara getirdiği bu özellik sayesinde, site üzerinde yüklü bulunan bütün videolar sanal gerçeklik gözlükleri ve diğer benzer aksesuarlarla izlenebiliyor. Uygulama üzerinde bulunan ayarlara girildiğinde ortaya çıkan yeni özellik bütün videoları sanal gerçeklik videosu gibi gösterebilme olanağı veriyor.

Bu şekilde kayıt edilmemiş videolarda bile kullanılabilen bu yeni özellik gerçek VR içerikleri kadar etkili olmuyor ama yine de “gibi” hissi uyandırabiliyor. Sanal gerçeklik videolarını izleyebilmek için Google’ın geliştirdiği ve CardBoard adını verdiği kartondan gözlük ya da benzeri bir cihaza sahip olmak gerekiyor. Samsung’un da akıllı telefonları için geliştirdiği bu tip bir ürünü olduğunu biliyoruz. Bu gözlüklerle de sanal gerçeklik videoları izlenebiliyor.

Yeni özellik şimdilik sadece Youtube'un Android uygulamasında kullanılıyor. Google kısa bir süre sonra iOS için de YouTube’a bu özelliği getireceğini açıkladı.

Artık Herkes Kendi Evinde 3D Sanal Gerçeklik Gözlüğünü Yapabilir

Sanal Gerçeklik: Arkasında Kimler Var, Ne Yapıyorlar?

YORUMLAR