Google, Yüz Tanıma Davasını Kazandı

Google Yüz Tanıma Davası 1

Google’ın Fotoğraflar uygulaması, yapısında barındırdığı yüz tanıma özelliği nedeniyle şirketi sıkıntıya sokmuştu. Çünkü Fotoğraflar uygulamasını kullanan bazı kullanıcılar, uygulamadaki yüz tanıma sisteminin kendi rızaları olmadan kullanıldığını düşünüyordu.

Google'ın Android ve iOS kullanıcılarına sunduğu Google Fotoğraflar uygulamasının yüz tanıma özelliğinden dolayı gizlilik endişesi duyan kullanıcılar, 2016 yılının Mart ayında Google’a dava açmıştı. Google, hakkında 'Fotoğraflar uygulamasında bulunan yüz tanıma sistemini kullanıcıların rızası olmadan kullandığı' gerekçesiyle ABD'de açılan bu davayı kazandı.

Söz konusu davada, davacılar Google'ın Fotoğraflar uygulamasında bulunan yüz tanıma sistemini kullanıcıların rızası olmadan kullandığını ve Illionis eyaletinde geçerli olan Biyometrik Veri Gizliliği Yasası'nı çiğnediğini öne sürmüştü. Davada, bu eylemlerinden dolayı Google’dan 5 milyon dolar tazminat talebinde bulunulmuştu.

Google Yüz Tanıma Davası 2

Chicago Eyaleti’nde görülen ve geçtiğimiz Cumartesi günü sonuçlanan davada, Google haklı bulunarak cezaya tabi tutulmadı. Yargıç, "Davacıların söz konusu suçlamalarına konu olan durumun kendilerine 'gerçek bir zarar' verdiğini kanıtlayamamaları" gerekçesiyle davayı düşürdü. Bu sonuç, Google'ın fotoğraflar gibi kullanıcılara ait kişisel bilgileri saklayabileceği ve kullanabileceği anlamına geliyor. Ancak davacıların başka mercilere de başvurması halinde davanın devam etmesi söz konusu olabilir ve farklı sonuçlar doğabilir.

Yüz tanıma özelliğini kullanan Google Fotoğraflar uygulaması, cep telefonlarında ve Google Drive’da yer alan fotoğrafları analiz ediyor. Böylece insanları ve evcil hayvanları ayır edebilen uygulama, kullanıcılar tarafından bir yüz etiketlendiğinde, bu yüzler ile isimleri bağdaştırabiliyor.

Son yıllarda bazı akıllı telefonlarda da görmeye alıştığımız yüz tanıma teknolojisi, Google gibi bazı uygulama yapımcıları tarafından da kullanılıyor. Ayrıca ABD havaalanları, Rus demiryolları ve İngiliz polisi başta olmak üzere çeşitli kurumların da bu teknolojiyi yoğun bir şekilde kullandığı biliniyor.