Google'a Dava Açan Kadın 100 Bin Dolar Tazminat Kazandı

Google'a Dava Açan Kadın 100 Bin Dolar Tazminat Kazandı

Avustralya'lı bir kadın kendine iftira atıldığını öne sürerek içeriğin kaldırılması için Google'ı uyardı. Bu uyarıyı ciddiye almayan Google'a dava açan kadın, 100 Bin Dolar tazminat kazandı.

Janice Duffy isimli bir kadın Ripoff Report adlı bir sitede kendine ait iftiraların bulunduğu bir sitedeki içeriklerin kaldırılması için Google'a talepte bulundu. Bu talep üzerine siteyi incelemeye alan Google sitede kaldırılması gereken bir içerik olmadığını söyleyerek kadının talebini reddetti. Bu olay üzerine 2011 yılında Google'a dava açan Janice Duffy bu davayı kazanmayı başardı. 

ABC haber kanalı Avustralya bürosunun verdiği habere göre, Duffy'nin açtığı davanın sonucuna göre Google, 59 yaşındaki kadına 100 Bin Dolar tazminat ödeyecek. Davayı kazanan kadın davayı sadece kaldırılmayan içerikler yüzünden değil ismini Google'a yazdığında karşısına çıkan otomatik düzeltme yüzünden de açmıştı. Davayı kazanan Duffy hem istediği içerikleri sildirmiş, hem de yüklü miktarda parayı kazanmış oldu.

Tek başına açtığı davayı kazanan Duffy böylece Google'a bu gibi durumlarda üstünlük sağlanacağını kanıtlamış oldu. Dava hakkında konuşan hakim, Janice Duffy'nin 2011 senesinden beri devam eden davadan dolayı epey yıprandığını da göze alarak böyle bir karara vardığını ifade etti.

Google, AB Komisyonu Dava Kararı Hakkında Bir Bildiri Yayınladı

Avrupa Birliği Komisyonu Google ve Android'e Soruşturma Açıyor

YORUMLAR