Google'a İçerik Silmesi İçin En Çok Kim Başvurdu?

Google'a İçerik Silmesi İçin En Çok Kim Başvurdu?

Google'ın “hafızalardan silinme hakkı” kapsamında aldığı başvurular hız kesmeden devam ediyor. Henüz iki aydır yürütülen uygulamada en çok hangi ülkelerin başvuru yaptığı açıklandı.

Mayıs'ın sonunda yürürlüğe giren “right to be forgotten” uygulaması kapsamında Google içerik kaldırmaya başladı. Hatırlarsanız Avrupa'daki mahkeme kararları neticesinde Google kişilerin internette yer almasını istemediklerini belirttiği içerikleri sileceğini açıklamıştı. Gizlilik hakkının çiğnendiğini belirterek başvuru yapan ülkelerin başında Fransa geliyor. Toplamda 57 bin URL'in kaldırılması için 17.500 başvuru yapan Fransa'yı 57 bin URL için 16.500 başvuru yapan Almanya takip ediyor.

İngiltere'nin 12 bin, İspanya'nın 8000, İtalya'nın 7500, Hollanda'nın 5500 başvuru yaptığı uygulamada, Avrupa genelinde yapılan içerik başvuruların yüzde 53'ü istendiği üzere kaldırılmış. Yüzde 32'si reddedilen başvuruların kaldırılması için yeterli neden görülmezken, başvuru sahiplerinden daha fazla bilgi talep edilmiş.

Bağlantılar Google aramalar, görseller ve haberlerden kaldırılmış durumda. Ancak internetten tamamen silinmeyen bu içeriklerin yalnızca başvurulduğu şekilde yapılan aramalarda gösterilen sonuçlardan kaldırıldığı, farklı aramalar yapılarak kaynağa ulaşmanın mümkün olabileceği belirtiliyor. Bağlantının aramalardan kaldırıldığı bilgisi içeriği yayımlayan kişiye bildiriliyor. Her zaman hatırlattığımız gibi, internet kullanımı büyük sorumluluk gerektiriyor. Gördüğümüz gibi Google'ın elinden gelen bile bu kadar.

Instagram'dan Snapchat'e Rakip Uygulama: Bolt

Slingshot Diyalogları Reaksiyonlarla İlerleyecek