Googlebot JavaScript'i Çalıştıracak

Googlebot JavaScript'i Çalıştıracak

Googlebot sayfa indekslerken artık JavaScript'i de çalıştıracağını duyurdu. Arama motorlarında sayfaların indekslenmesi için gezinen "crawler"lar yeni dönemde arka tarafta çalışanları rahatlatacak.

Web sayfanızın tüm bağlantılarını bir örümcek gibi gezerek keşfeden, sitenizin görünürlüğünü besleyen, güncel sayfalarınızın aramalarda görünmesini sağlayan, genel olarak "crawler" olarak anılan robot programlardan en bilineni Googlebot'un JavaScript ve CSS'i de göreceği duyruldu. Google Webmaster Central Blog'da yazılımcılar Erik Hendriks ve Michael Xu tarafından geçen hafta yapılan duyuruya göre, zengin ve dinamik web sitelerinin en çok tercih ettiği dilleri işleme konusunda gelişen ekip, modern tarayıcılar gibi JavaScript çalıştırıp CSS uygulayabileceklerini söylerken, bunun ağ yöneticilerin pek çok sıkıntısını çözeceğini düşünerek zor da olsa bu kararı aldıklarının altını çiziyor. 

Googlebot ziyareti sırasında oluşabilecek olumsuzlıklara karşı tavsiyelerde bulunan geliştiriciler, özellikle sunucunuzun crawlerdan gelen istekleri kaldırabilir durumda olduğundan, Googlebot için gerekli izinleri tanımladığınızdan emin olmanız gerektiğini söylüyorlar. Bazen JavaScript'in fazla karışık olabileceği, bunun da sayfayı eksiksiz çalıştırmakta sıkıntı çıkarabileceği ihtimalinden de bahseden geliştiriciler, aklınıza gelen soruları destek forumlarında tartışmaya çağırıyor.

Google'ın Yeni Tableti 3D Kamerayla Mı Gelecek?

Google Chrome Güvenlik ve Flash Player Güncellemesi Yayınlandı

YORUMLAR