Google'da 2017'de Neler Aradık?

Google'da 2017'de Neler Aradık?

Türkiye’de yılın ilk 7 ayı için Google arama motorunda en çok aranan kelimeler, ifadeler ve görseller belli oldu. 1 Ocak 2017 – 31 Temmuz 2017 tarihleri arasını kapsayan istatistiklere göre Türkiye’de en çok aranan ifadelerFacebook”, “Youtube” ve “hava durumu” oldu.

Öncelikle Google’dan elde edilen verilerle derlenen bilgiler, Türkiye’de en çok aratılanlar ve en çok artış gösteren aramalar olarak ele alındı. Ayrıca aramalar spor, seyahat gibi kategorilere de ayrıldı. Genel olarak ise Türkiye’de en çok aranan ifadeler “Facebook”, “Youtube”, ”hava durumu”, “sahibinden”, “Google”, “haber”, “son dakika”, “çeviri”, “haberler” ve “Instagram oldu. En çok artış gösteren aramalar ise "gece gölgenin rahatına bak", "içerde son bölüm", "son depremler", "survivor, ve "tv8 canlı" oldu.

Kategorilere göre değerlendirildiğinde Türkiye’de sağlık kategorisinde sırasıyla “hastane”, “kalp”, “bebek”, “gebelik” ve “ağrı” kelimeleri sıklıkla aratıldı. İnternet kategorisinde ise "Google", "Twitter", "Hotmail", "Vodafone" kelimeleri en çok aratılanar oldu. Seyahat kategorisinde en çok “İstanbul” kelimesinin aratıldığı tespit edilirken “THY” ve “bilet” kelimeleri ikinci ve üçüncü sırada yer aldı. Spor kategorisinde ise sırasıyla "lig", "Beşiktaş", "Fenerbahçe, "Galatasaray" ve "spor" kelimeleri Google’da en çok aratılan kelimeler arasında yerini aldı.

Haber kategorisinde Türkiye’de “hava”, “hava durumu” ve “haber” kelimeleri Google’dan en çok aratılan kelimeler olurken "YSK seçmen sorgulama", "referandum anketi" ve "YSK" seçmen sorgulama 2017" ifadeleri yıl içinde en hızlı çıkış yapan aramalar oldu. "Facebook", "kız" ve "bebek" kelimeleri de Google’da en çok yapılan görsel aramaları oldu.

Google, Görsel Aramalarına Önemli Özellikler Ekliyor

Google Play Store, Arama Sonuçlarında Daha Kaliteli Uygulamaları Gösteriyor

YORUMLAR