Google'da Son Pişmanlık Fayda Etmiyor

Google'da Son Pişmanlık Fayda Etmiyor

Avrupa’da Google arama motoru içerik geçmişini sildirmek isteyen şahsi başvuruların yüzde 59’u reddedildi. Google bir şekilde internette adınızın geçtiği olayları silmekte ayak diretiyor gibi görünse de, savunması bambaşka.

Google’ın "Unutma Hakkı" protokolünü tam anlamıyla uygulamadığı ortaya çıktı. Özellikle Avrupa’da kişiler ve kurumlar Google aramalarında görünmesini istemedikleri içeriklerin kaldırılması hakkındaki başvurularından bir sonuç alamıyorlar.  

Macnn.com’un bir haberinde; bu konuda yapılan bir başvurulardan birinde, genç bir adamın eski karısıyla ile beraber göründüğü haberlerin ve resimlerin sosyal medyadan kaldırıldığı, ancak şikayette bulunduğu halde hala Google’da göründüğü, bu içeriğin kaldırılması talebinin de reddedildiği yazıyor. Bu sadece tek örnek değil, internet aramalarında herkes çok da gurur duyduğu sonuçlarla karşılaşmıyor. Yapılan binlerce içerik kaldırma talebini ise Google çok da umursamıyor gibi görünüyor.

Google taleplerin kaldırılmasını neden reddettiğini açık ve net olarak kişilere bildirmiyor. Bir çözüm de önermiyor. Ancak Google yetkilileri yüz kızartıcı suçların, gazete kupürlerinde yer alan suçlamaların ve mahkemelik olmuş hiçbir içeriğin kanunen kaldırılamayacağını savunuyorlar.

Google’ın bu açıklamasına dayanarak duruma bakacak olursak, Avrupa’da geçmişi karanlık binlerce insan olduğu anlamı çıkabiliyor. 

Google Arama Motoru Algoritmaları Güncelleniyor

Google Uzaktan Arama Alarmını Devreye Alıyor

Facebook, Google'a Rakip Bir Arama Motoru Hazırlıklarına Başladı

YORUMLAR